19 – 20 квітня у Вінниці пройшов сьомий відкритий турнір з плавання, присвячений пам’яті видатної вінницької плавчині Марії Гавриш, учасниці Олімпійських ігор 1952 року. Змагання відбулися у басейні Вінницького міського Палацу дітей і юнацтва ім. Лялі Ратушної (ВМПДЮ) за підтримки обласного відділення Національного олімпійського комітету України. На їх урочисте відкриття завітали почесні гості – сестра багаторазової рекордсменки СРСР Ніна Гавриш та дворазовий срібний олімпійський призер Павло Хникін.

В змаганні взяли участь команди Києва, Хмільницького, Тернополя і збірні Вінниці. Серед гостей міста над Бугом були небезпечні суперники – чемпіони і призери чемпіонатів України серед юніорів, майстри і кандидати в майстри спорту.

Загалом на блакитних доріжках стартувало близько 90 учасників. Окремо змагалися юнаки і дівчата в двох вікових категоріях: 1999 р.н. і молодші і 1996 – 1998  р.н.

В підсумку в командному заліку перемогла перша збірна ВМПДЮ! На другому місці – команда Республіканського вищого училища фізичної культури (Київ), на третьому – друга команда ВМПДЮ.

Були визначені абсолютні переможці й в особистому заліку. В старшій віковій групі ними стали майстер спорту, член національної збірної України Вікторія Куненко (Київське Республіканське вище училище фізичної культури) і майстер спорту, кандидат до національної збірної України Максим Олексієнко (ДЮСШ № 3 Вінницького міського спорткомітету). В молодшій віковій групі абсолютними чемпіонами стали провідні вихованці ВМПДЮ: кандидат у майстри спорту, призер низки всеукраїнських змагань Катерина Маєвська і першорозрядник Олексій Хникін. 

– В старшій віковій групі серед дівчат перші три призових місця посіли киянки. В інших категоріях на висоті були господарі басейну. Максим Олексієнко і Катерина Маєвська підтвердили свій високий клас, – сказав провідний тренер ВМПДЮ з плавання Сергій Коваль. – Але нас особливо радує успіх 13-річного Олексія Хникіна, сина олімпійського призера. На меморіалі Марії Гавриш йому лише трохи не вистачило до норми кандидата в майстри спорту України. Вважаю, що хлопець з часом стане як мінімум майстром спорту. Олексій тренується під керівництвом Анатолія Корчинського, колишнього тренера Павла Хникіна. Зрозуміло, корисні поради перспективному спортсмену дає й його батько.

Меморіал Марії Гавриш

Меморіал Марії Гавриш

Меморіал Марії Гавриш

Довідка

Марія Гавриш перша серед радянських плавців завоювала почесне право стартувати у фінальному запливі (на 200 м брасом) на Олімпійських іграх 1952 р. (Хельсінкі, Фінляндія). Зайнявши 6-е місце, Марія принесла перше в історії плавання залікове очко.

Вона була 11-разовою чемпіонкою (1949-1955 рр.) і 19-разовою рекордсменкою (1949-1955 рр.) СРСР на дистанціях 100, 200 м брасом і 100 м батерфляєм, володаркою двох срібних медалей чемпіонатів СРСР 1956-1957 рр.

Чесна, цілеспрямована і дуже весела – такою пам’ятають Марію Гавриш друзі та рідні. Вона розпочинала спортивну кар’єру в тяжкі повоєнні роки. На перші змагання ж потрапила випадково. До речі,  разом із Марією у них брав участь вінничанин Анатолій Корчинський – нині заслужений тренер України, тренер з плавання ВМПДЮ. Попри труднощі, Марії Гавриш вдалося стати кумиром для багатьох тодішніх хлопців та дівчат. Її ім’я було відомим в усьому Радянському Союзі та далеко за межами країни. Внесок Марії Гавриш у розвиток спортивного плавання СРСР – неоціненний. Відомій плавчині пропонували переїхати до Москви, але вона залишилася в Україні і виховала не одне покоління спортсменів.

Марія Гавриш

SHARE