ас спортивної ходьби Андрій Ковенко

Вінницький ас спортивної ходьби Андрій Ковенко за останнє десятиріччя лічені рази не потрапляв до п’єдесталу чемпіонату України. На зимовій першості країни, яка пройшла в середині березня в Івано-Франківську, він став віце-чемпіоном серед чоловіків в ходьбі на 20 км, незважаючи на свій солідний для Великого спорту вік – 41 рік. До речі, чемпіонат зібрав всіх сильніших, адже він мав статус відбору на Кубок Європи.

 

Як перемогти молодь

Андрій Ковенко в Івано-Франківську був майже найстаршим учасником. Олексій Шелест (Суми) виявився на півроку старшим за вінничанина, але він зійшов з дистанції, так і не діставшись фінішу. 20 км першим пройшов 28-річний майстер спорту міжнародного класу Назар Коваленко з Івано-Франківська, в лідерах були й інші молоді легкоатлети. Це підтверджує те, що медаль для ходока старше 40 років – велика рідкість.

Андрій Ковенко пояснює, як йому вдається перемагати молодь. Секрет – у стабільності результатів і наполегливих тренуваннях.

– У молодих ходоків бувають яскраві прориви, високі показники, але водночас більшості з них бракує стабільності. Вони можуть «вистрілити» на одному старті в сезоні. Але для того, щоб потрапити в склад національної збірної на чемпіонат світу чи Європи, треба пройти кілька відбірних змагань. Я багато працюю над самовдосконаленням, тренуюся, що допомагає бути стабільним.

 

Найбільша за всі роки конкуренція

Відомий спортсмен сподівається здобути ліцензію на наступну Олімпіаду-2016 в Ріо-де-Жанейро (Бразилія). Для цього для початку необхідно виконати олімпійський норматив «А». Але від країни на одній дистанції можуть брати участь лише троє чоловіків, які отримали цей результат.

– Тому моя задача – демонструвати високі результати на чемпіонатах Європи та світу і водночас бути в трійці найкращих в країні на дистанції 20 км. Поки що мої показники – на рівні. Але до уваги братимуть лише результати 2016 року, – коментує віце-чемпіон України.

Водночас суперників в країні в Андрія Ковенка не бракує. За його словами, нині конкуренція – найсильніша за всі роки його виступів . Адже в світовому ТОП-листі 2014 року серед 25 найкращих ходоків на 20 км сім – українців.

 

Наздоганяють наставника

Півтора року тому Андрій Ковенко офіційно став тренером, хоча допомагав готувати спортсменів до змагань вже років 13.

– Я до цього служив у спортивній команді Державної Прикордонної служби України і не мав права працювати тренером. Після завершення контракту з прикордонниками перейшов на тренерську ниву. В ШВСМ опікуюся дорослими спортсменами, а інший вінницький тренер з ходьби Андрій Москвін у МДЮСШ № 1 готує юну зміну, – розповідає Андрій Ковенко.

Учні Андрія Ковенка вже демонструють високі результати, наздоганяють наставника.

– На чемпіонаті України майже всю 20-кілометрову дистанцію третю позицію посідав мій учень – 22-річний майстер спорту міжнародного класу Олександр Вербицький. Він втратив медаль майже на останніх метрах дистанції і залишився п’ятим. Сашко перейшов до Вінницької ШВСМ з спортінтернату на Київщині. Це дуже перспективний спортсмен, він був четвертим на чемпіонаті Європи серед молоді, – каже Андрій Ковенко.

Збірна Вінницької області на Прикарпатті посіла шосте місце серед 12 команд. Четвертим на дистанції 35 км був наш Олександр Романенко, а восьмий результат на дистанції 20 км серед жінок показала учасниця Олімпіади-2012 Ольга Яковенко. Ця 28-річна легкоатлетка є найперспективнішою вихованкою Андрія Ковенка.

– Влітку минулого року Ольга Яковенко стала бронзовою призеркою чемпіонату України. Після цього серйозно травмувалася і лише місяць тому почала регулярно тренуватися. Тому зараз перед нею стояла задача лише пройти 20 км по майстерському нормативу. А ось на літньому чемпіонаті країни Ольга націлюватиметься на найвищі місця. Також сподіваємося, що вона побореться за олімпійську ліцензію, – підкреслює тренер.

 

Замість бігу підтюпцем

Андрій Ковенко наголошує, що термін «спортивна ходьба» залишився тільки в пострадянських країнах. А в решті світу цей вид спорту називають «ходьбою на відстань», і він є досить масовою.

– Опанувати техніку спортивної ходьби новачкам нескладно. Це заняття є в першу чергу оздоровчим. У нас чомусь раніше рекомендували замість ходьби бігати підтюпцем, особливо літнім людям. Хоча пришвидшена ходьба, тривалі прогулянки є нічим не гіршими. Ходоків особливо багато в Японії, Кореї, США. Вони долають по десять км щодня і чудово себе почувають.

Водночас на професійному рівні судді ретельно слідкують за порушеннями техніки.

– Під час чемпіонату України кілька спортсменів зняли з дистанції – за порушення техніки. Серед них був легкоатлет, який йшов другим на дистанції 35 км і учасниця, що була в першій трійці на 20 км. Судді ретельно слідкували, щоб ходьба не перетворювалася на біг. Зокрема, недопустимо, щоб обидві ноги знаходилися в повітрі – це можна помітити неозброєним оком, без використання техніки. Інше серйозне порушення – зігнуте, а не випрямлене коліно, також є ознакою бігу. В Івано-Франківську спортсмени долали кілометрові кола, які загалом обслуговували дев’ять суддів – цілком достатньо для виявлення порушень, – пояснює олімпієць.

 

Шантаж російських ходоків

15 – 17 травня в Івано-Франківську, згідно із календарним планом мав проходити Кубок Європи зі спортивної ходьби. Але через дивне рішення Європейської асоціації змагання перенесли до Іспанії. Це пов’язують з конфліктом на сході України.

– Ми не розуміємо, чому єврокубкові футбольні матчі можна проводити в Києві, а Кубок Європи у Франківську – ні. Думаю, що переніс місця змагання був «продавлений» країною-агресором. Адже лунали заяви від російських ходоків, що на Прикарпаття вони не приїдуть. Через те, мовляв, що саме в цьому краю народився Степан Бандера, – незадоволений вінницький легкоатлет.

Анексія Криму також певним чином вплинула на спортивну кар’єру Андрія Ковенка. Через це вперше за останні 15 років він разом з іншими збірниками України не поїхав тренуватися на півострів, а залишився у Вінниці, займався в манежі «Колос». І більше уваги зміг приділити родині, чому дружина і 14-річний син Володимир (захоплюється не легкою атлетикою, а східними єдиноборствами) були дуже раді.

 

Довідка RIA

Андрій Ковенко – майстер спорту міжнародного класу. Учасник Олімпіади-2008 в Пекіні (Китай), де посів 24-е місце серед 45 учасників. Двічі був срібним призером Кубка світу, одного разу – срібним призером Кубка Європи (в командному заліку на 20 км). В 2014 році на чемпіонаті Європи став сьомим, а на чемпіонаті України – переміг.

Працює тренером Вінницької школи вищої спортивної майстерності. Хобі – риболовля, хоча нечасто вдається на неї вибратися.

nocvn5214