Протягом  24 липня – 9 серпня 2020 року у місті Токіо (Японія) мали відбутися ХХХІІ літні Олімпійські ігри. У зв’язку із пандемією коронавірусу, 24 березня 2020 року Міжнародний Олімпійський Комітет, після наради Прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе та голови МОК Томаса Баха, ухвалив рішення про перенесення Олімпійських ігор 2020 на 2021 рік. Вони відбудуться з 23 липня по 8 серпня. Попри це, вінничани мають знати і пам’ятати олімпійців нашого краю, які захищали честь своєї країни на Олімпійських іграх попередніх років та давали нам привід пишатися тим, що ми українці. 

   В олімпійський рік відділення Національного олімпійського комітету України у Вінницькій області спільно з управлінням фізичної культури та спорту Вінницької обласної державної адміністрації розпочинає марафон #олімпійцівінниччини, у межах якого будуть висвітлені досягнення чемпіонів та призерів Олімпійських ігор нашого краю за час незалежності України, видатних спортивних особистостей Вінниччини, які прославили нашу країну на міжнародній арені і в честь яких піднімався Державний Прапор та звучав Державний Гімн України!

Петро Сарафінюк

Майстер спорту України Міжнародного класу з легкої атлетики

Учасник Олімпійських ігор1996 року в Атланті

Чемпіон України 1991, 1992 років

Бронзовий призер Чемпіонату України серед молоді 1987 року

Чемпіон СРСР серед юніорів 1983 року

Чемпіон України серед юніорів 1983 року

Рекордсмен України

   Петро Сарафінюк народився 28 вересня 1966 року в селі Івче Літинського району  Вінницької області. Розпочав займатися легкою атлетикою у п’ятому класі. «Для себе я займався спортом і раніше, а от саме легкою атлетикою я почав займатися з п’ятого класу», – згадує олімпієць. Його першим тренером став учитель фізкультури Володимир Іванцов, який дуже любив спорт та був фанатом легкої атлетики. Тренування проходили в позаурочний час на секції з легкої атлетики, яку і вів Володимир Іванцов. «Наше село постійно вдало виступало на районних змаганнях, займаючи призові місця. Кістяк збірної району складали саме спортсмени із нашого села», – розповідає Петро Сарафінюк.

Перші змагання

   На свої перші змагання Петро Сарафінюк поїхав у п’ятому класі – це був чемпіонат району, де майбутній олімпієць виступав у кросі на 500 метрів. Ось як він самий згадує це: «Наш тренер учив нас не просто швидко бігати, але й робити це правильно. Я на старті був останній, а у підсумку прибіг другим». Вже тоді почав виступати на обласних змаганнях, де займав призові місця і перемагав у забігах на 800 метрів.

Чемпіонат Радянського Союзу та чемпіонати України

   Вперше на Чемпіонаті України легкоатлет виступив на «Кросі Правди», що проходив у місті Черкасах у складі збірної Вінницької області. Тоді він навчався у восьмому класі. З дев’ятого класу він навчався у спортивному інтернаті в Києві і в десятому класі посів своє перше призове місце на Чемпіонатах України серед юнаків. Ним стала друга сходинка в забізі на 5000 метрів. Через рік вінничанин посів перше місце на Чемпіонаті Центрального Повіту «Динамо» (забіг на 5000 метрів) та шосте місце на Чемпіонаті Радянського Союзу (виступав у забігах на 3000 метрів та на 5000 метрів), а також друге місце на Спартакіаді школярів – 5000 метрів. У 1983 році легкоатлет виграв Чемпіонат України серед юніорів у кросі на 5000 метрів, у цій же дисципліні він став переможцем на Кубку Радянського Союзу. А у забізі на 8000 метрів у тому ж році вінничанин став чемпіоном Радянського Союзу.

Рекордсмен України

   Петро Сарафінюк встановив рекорд України з напівмарафону. Це сталося у 1992 році на елітних змаганнях «Берлінський Напівмарафон». Тоді вінничанин продемонстрував результат 1:02:30:4 і посів п’яте місце. «Був дуже сильний забіг, оскільки спортсмени, які фінішували переді мною – встановили різні рекорди: рекорд Європи, рекорд Світу серед юніорів, національні рекорди», – згадує олімпієць. На Кубку Європи у Римі (1992 рік) Петро Сарафінюк також посів п’яту сходинку.

Олімпійські ігри

   Відбір на Олімпійські ігри 1996 року Петро Сарафінюк пройшов у місті Відні, виступаючи у Марафонському забізі. Тоді він посів друге місце. «Результат було зроблено (2:13:55), оскільки він давав ліцензію на Олімпійські ігри, але все ж можна було й показати кращий. На заваді стала погода, оскільки був сніг із дощем та було дуже холодно».

   «Перед самими Олімпійськими іграми ми були на зборах в горах Болгарії, на висоті 2200 метрів. Зважаючи на такі умови, ми мали спуститися і виступати через півтора місяці, а ми змагалися уже на дев’ятнадцятий день після спуску. Через й не вдалося показати високого результату у Марафонському забізі на Олімпійських іграх», – розповідає Петро Сарафінюк. Незважаючи на це, йому вдалося стати 43 зі 150 спортсменів, показавши результат 2:21:00.

   Сам олімпієць згадує: «Через два тижні після Олімпіади у мене наступив пік форми і я виступав з особистими рекордами на міжнародних змаганнях».

Сімя та захоплення

   «Зараз у мене з’явилося хобі – хокей на льоду, виступаю на чемпіонаті області. Граю у великий теніс та люблю їздити на велосипеді», – говорить вінницький легкоатлет. За спорт розповідає, що великий його плюс – це те, що ти маєш багато друзів по усьому світу.

   Дружина олімпійця, Лариса, як і він, є спортсменкою. Вона ставала призеркою Чемпіонатів України з метання списа. Обидві доньки, Марія
(1992 року народження) та Ганна (1998 року народження) теж займаються спортом. Старша, зокрема бігає тричі на тиждень на виступає на різних забігах у місті Києві, виступаючи у своє задоволення.

Порада олімпійця

   Про результат не потрібно мріяти, а має бути ціль. Ставити мету і тоді вже досягати результату – це не означає, що відразу треба прагнути досягнути висот на міжнародній арені – потрібно поступово рухатися вперед. Має бути ближня ціль, яку вирішуєш зараз і дальня – Олімпійські ігри. Треба багато працювати: все залежить від характеру.

1 фото – Петро Сарафінюк по центру

2 фото – Петро Сарафінюк праворуч

SHARE