В уяві богатьох важка атлетика – це спорт кремезних чоловіків. Але підняттям штанги захоплюються і тендітні школярки, і чарівні студентки, і молоді матусі. В цьому можна було пересвідчитися на четвертому відкритому Кубку діючого тренера, почесного майстра спорту Івана Лозовського. Він розігрувався минулого тижня у залі Вінницького кооперативного інституту. Вагу підіймали провідні важкоатлети Вінниці і Турбова (Липовецький район). Малюк – не завада виступам Найстаршою і найтитулованішою учасницею була 35-річна вінничанка Майя Ліщенко. Майстер спорту з важкої атлетики на Кубку Івана Лозовського перемогла у новій ваговій категорії до 90 кг, яка нещодавно була затверджена в Україні. Майя – молода мама, її дитині три роки. Але маля зовсім не заважає спортивним досягненням. Чи навіть навпаки. Раніше Майя Ліщенко була в п’ятірці кращих на чемпіонатах Україні, а нещодавно здобула золото на першості країни серед ветеранів у Миколаєві!

– Для мого віку я показала непоганий результат. В подальших планах – участь у чемпіонатах Європи та світу серед ветеранів, – каже Майя Ліщенко. – Також продовжу змагатися й серед жінок. З молодими важкувато конкурувати, але все ж можливо. На нещодавньому чемпіонаті України у Львові учасниць було зовсім мало, і за медалі я могла б поборотися.

Майя займається важкою атлетикою з 14 років, з невеликими перервами. Працює викладачем фізвиховання у кооперативному інституті. Також тренує юних штангістів.

 

Чистка снігу як додаткове тренування

Більшість учасниць Кубку – тендітні дівчата. 19-річна Юлія Подмастерчик записалася на важку атлетику півроку тому. Навчається у кооперативному інституті. Одного разу випадково завітала до залу штанги, який знаходиться у цьому навчальному закладі, і залишилася. Вінничанка підкреслює, що штанга – це жіноча справа!

– Прагну підіймати власну вагу. Зараз беру 40-кілограмову штангу (на початку занять – вдвічі меншу), а важу 48 кг. Тобто мені є до чого прагнути, – каже Юлія Подмастерчик. – Готуюся дебютувати у чемпіонаті України. Прагну стати кандидатом у майстри та майстром спорту.

Юлія Подмастерчик тренується під керівництвом Івана Лозовського. Займається згідно із розробленим тренером планом. Зокрема, щодня по три години підіймає штангу та працює на тренажерах. Свою силу використовує і в господарстві – регулярно чистить сніг на подвір`ї приватного будинку, де мешкає.

 

Важкоатлетичний бум у Турбові

З «господарями помосту» на турнірі конкурували лише п’ять штангістів Турбова. Вони здобули низку медалей різного ґатунку. Це не дивно, адже у Турбові важка атлетика перебуває на високому рівні завдяки підтримці селищного голови Василя Завальнюка. Там працюють два тренери із «залізної гри». Підняттям штанги захопилися десятки турбівчан. В 2018 році у Турбові почнуть активно проводити обласні змагання, адже там є чимало претендентів на медалі.

– Наступного року плануємо прийняти чемпіонати області серед юнаків і дівчат до 13 і до 15 років. Можливо, і змагання серед молоді до 17 років. Найкращі штангісти Вінниччини виступатимуть на сцені Будинку культури за присутності великої кількості глядачів, – ділиться планами тренер (на громадських засадах) із Турбова Дмитро Бабич.

 

Зі шкільної лави

Усі турбівські штангістки здобули медалі на Кубку Івана Лозовського. Це були дівчата-школярки. 13-річна Катерина Черникова спробувала займатися штангою три роки тому. Після великої перерви тренується лише два місяці. Це був її другий турнір. В дебютному Катерина посіла третє місце, тепер на сходинку покращила своє досягнення.

– Я важу 53 кг. Штовхаю 43 кг, а в ривку сьогодні підняла 30 кг. Поступово наближаюся до мети – підіймати власну вагу, – інформує Катерина Черникова.

12-річна турбівчанка Людмила Тарабанчук також почала займатися атлетикою цієї осені. Її привела подруга, яка згодом закинула спорт. Дівчина важить 38 кг, а підіймає лише на три кг менше.

– Мені подобається їздити на змагання. Прагну зміцнити здоров’я за допомогою занять спортом. Буває, що не можу підняти вагу – тоді відчуваю слабкість і невпевненість. Але це буває рідко, – ділиться Людмила Тарабанчук.

 

Спростування міфу

Фахівці спростовують міф, що нібито важка атлетика псує фігуру і здоров’я дівчат і жінок.

– Наш вид спорту дівчатам нічим не зашкодить. Це підтверджує хоча б те, що наші штангістки народжують здорових дітей, – зауважує Іван Лозовський.

– Важка атлетика покращує здоров`я дітей, а також їхні результати в інших видах спорту. Наші вихованці займаються не тільки підняттям ваги. А ще й стрибками, бігом, тобто загальнофізичною підготовкою, – каже Дмитро Бабич.

– Для занять важкою атлетикою дитина має бути не лише фізично здоровою і міцною, але й максимально еластичною, гнучкою, активною у спорті.

Майя Ліщенко каже, що атлетика допомогла їй досягти всього у житті – здобути освіту, влаштуватися на роботу. Підкреслює, що спорт розвиває характер, витримку, що сильно допомагає у житті. Мінусів від занять штангою вона не бачить.

– Можливо, проблеми зі здоров’ям можуть бути на рівні вищих досягнень – у призерів Олімпіад, чемпіонатів світу. Хоча, якщо подивитися на вінницького рекордсмена світу Сергія Дідика (нині – директор МДЮСШ № 5 – авт.) – то це здоровий і симпатичний чоловік, а йому вже за 50 років, – наголошує Майя Ліщенко.

 

Де займатися?

На тренування з важкої атлетики юнаків і дівчат приймають у вінницькій МДЮСШ № 5 (вул.. Хлібна, 1, Центральний парк культури і відпочинку, тел. 56-20- 17) і ОДЮСШ «Колос» (вул. Г.Арабея, 3, тел. 35-14- 53).

SHARE