Досвідчений стрілець Олег Царьков мав виступати на Олімпіаді-2020 у Токіо (Японія), як мінімум, в двох видах програми. Він поки що єдиний український ас стрільби із гвинтівки, який отримав олімпійську перепустку. Також на перенесені на наступний рік Ігри вже точно потраплять чотири наші стрільці із пістолета – Олена Костевич, Олег Омельчук, Олександр Петрів і Павло Коростильов.

   В інтерв’ю Олег Царьков розповів, чому мешкає у Львові, а весь останній олімпійський цикл виступає за Вінницю. І чи не збирається він перебиратися до міста над Бугом. Також Олег Царьков повідав, чим займається під час карантину і як планує готуватися до Ігор-2021, враховуючи те, що згорілий тир СКА у місті Лева досі не реконструювали.

«Холості» тренування

   – Пане Олеже, чи маєте можливість тренуватися під час карантину?

   – Ситуація для стрільців, на відміну від представників багатьох інших видів спорту, є доволі складною. Тренуватися нам вдома дуже складно, а повноцінно – неможливо. На початку епідемії коронавірусу ще виходило потрапляти до тиру, а останнім часом вже ні. Зараз тренуюся вдома «вхолосту» із макетом зброї. Таким чином підтримую м’язи в тонусі. «Холості» тренування є також корисними, ми їх проводили час від часу і до карантину.

   – Ви – армієць, тому маєте тренуватися на базі СКА у Львові, де мешкаєте. Але відомо, що вона ще не відновлена після минулорічної пожежі …

   – В Україні нині для стрільби із гвинтівки дуже складні умови. База СКА у Львові була фактично єдиною в нашій країні, де одночасно працювали відкритий, закритий і пневматичний тири. Після пожежі майстрам стрільби з гвинтівки на дистанції 50 метрів практично немає де займатися. Нагадаю, львівський СКА – це великий комплекс, який складається із велотреку, футбольного поля тощо. До його стрілецького комплексу входили різні споруди, в тому числі й для рухомої мішені. Ми зараз переселилися у так званий «фінальний» тир, де тренуємося із пневматичної зброї. Щодо стрільби малокаліберної гвинтівки, то переважно готуватися доводиться на виїзді.

   – У Вінниці нещодавно облаштували непогану стрілецьку базу «Динамо». Її можна використовувати для якісної підготовки на міжнародні змагання?

   – Вінницький тир «Динамо» почали вдосконалювати. Він непоганий, але водночас набагато менший, ніж був у Львові. У місті Лева взагалі існувала найпотужніша база кульової стрільби ще з часів СРСР. Одночасно в тирі СКА могли стріляти півсотні спортсменів, а у вінницькому – близько десятка. За роки Незалежності українські стрільці принесли країні чимало медалей на Олімпіадах, чемпіонатах світу та Європи. Водночас наразі у нас немає гідної тренувальної бази – це, вважаю, нонсенс. Ненормально, коли чемпіонат України одночасно відбувається у двох містах: медалі зі стрільби із пістолета розігруються у львівському тирі «Динамо», а в стрільбі з гвинтівки – у Вінниці. Мова йде про вінницький відкритий тир, адже взимку там особливо не постріляєш. Адже деякі вправи виконуються три години. Нагадаю, змагання на Олімпіадах, чемпіонатах Європи і світу з малокаліберної зброї відбуваються на відкритих стрільбищах, із пневматичної – в закритих. Рекорди світу встановлюються виключно у відкритих тирах у двох або трьох олімпійських дисциплінах.

   – Як змінюєте план підготовки в зв’язку із переносом Олімпіади на наступний пік?

   – Після цієї новини я навіть не одразу зрозумів, що тепер потрібно робити. Якщо карантин затягнеться надовго і постійно будеш сидіти вдома, форма погіршиться. Зрозуміло, я намагаюся підтримувати свій фізичний стан: виконую відповідні вправи, а замість ліфту на свій сьомий поверх ходжу по сходах, тобто не втрачаю можливості рухатися.

   Але підготовка до Олімпійських ігор, звичайно, порушена. Я непогано розраховував своїх сили і мав набрати найкращі спортивні кондиції саме перед Іграми, тому їхнє перенесення  мене зовсім не порадувало.

   – Згадайте, як торік виборювали олімпійську ліцензію.

   – Її здобуття в нашому виді спорту – досить складний процес. Адже на нинішній цикл кількість олімпійських «перепусток» у кульовій стрільбі стала меншою. Дуже багато кваліфікованих спортсменів конкурують за вакантні місця. Спочатку путівки на Ігри розігрували на чемпіонаті світу. Інші – на етапах Кубку планети. Саме на такому змаганні у Мюнхені (Німеччина) я виступав у двох фіналах. В одному із них посів п’яте місце і виборов олімпійську ліцензію. Зокрема, в стрільбі із пневматичної гвинтівки (60 пострілів на 10 метрів).

   – В Токіо-2021 виступатимете лише в одній дисципліні?

   – Точно відомо, що я виступатиму в двох вправах. Окрім раніше названої, ще й в стрільбі із малокаліберної зброї на 50 метрів в трьох положеннях – лежачи, стоячи і з колін. В кожному із них виконується по 40 пострілів. Можливо, ще виступлю в міксті (пневматика на 10 метрів), тобто серед змішаних пар. Для цього потрібно, щоб олімпійську ліцензію виборола хоча б одна українська майстриня стрільби. Поки що цього немає, але попереду будуть відбірні міжнародні змагання.

Умова переїзду до Вінниці

   – Є інформація, що Вас запрошують переїхати до Вінниці. Наскільки це ймовірно?

   – Житло нині коштує дорого, а з нашими зарплатами придбати його нереально. Я маю родину, і для переїзду нам потрібна квартира. Якщо у Вінниці мені нададуть житло, я б погодився на переїзд. Адже у цьому місті є непогані умови для моєї підготовки. Зокрема, єдиний в Україні відкритий тир діє саме у Вінниці. База мені подобається. Якщо б вінницький тир був би великим, це взагалі було б просто супер.

   – Саме під час виступів за Вінниччину Ви отримали звання заслуженого майстра спорту України. Весь олімпійський цикл виступали за цей регіон. Наскільки перехід до Вінниці позитивно вплинув на спортивну кар’єру?

   – У Вінниці мене повністю забезпечують. За це я можу лише подякувати місцевим організаторам на чолі із директором обласної спортшколи стрільби Віктором Щербою. Підтримують мене у Вінницькій школі вищої спортивної майстерності, обласному спортуправлінні. Гарно та із розумінням ставляться, як до спортсмена. Тому сподіваюся на продовження цієї співпраці. Зі свого боку, намагаюся виправдати довіру високими результатами. За останні роки кілька разів здобував медалі на чемпіонатах Європи. Зрозуміло, ще важливішою для мене є отримана ліцензія на Олімпіаду в Токіо.

   – Водночас Ви є військовослужбовцем (лейтенантом), входите до штатної армійської команди. Чим допомагає у підготовці СКА?

   – Армія забезпечує мене спортивною зброєю і набоями. Інвентар мені не дарують, зброя є службовою. Із цим не виникає жодних проблем. Це важливо, адже спортивну зброю у звичайному магазині не придбаєш. «Ми із тренерами – партнери»

   – У Вас два тренери – Леся Леськів і Віктор Щерба. Розкажіть, як одночасно у них займаєтеся. Хто за який аспект підготовки відповідає?

   – Я не новачок в кульовій стрільбі, щоб кожне тренування проводити під керівництвом наставника. В моєму віці деякі спортсмени навіть вже завершують свою кар’єру. У мене із тренерами існує повне взаєморозуміння. Якщо виникають якісь питання, ми спілкуємося й ділимося інформацією. Це може бути або дистанційно, або на місці. Фактично із наставниками ми партнери. Спільними зусиллями прагнемо покращувати результати.

   – Ви вже багато чого досягли в спорті. Яку маєте високу мету? Є бажання поборотися за олімпійську медаль?

   – Гарне запитання, але воно не для мене. Часто чую, як починають вираховувати медалі, які ще не здобуті. Зрозуміло, я маю спортивний характер і амбіції. Але заздалегідь ділитися планами – це неправильно. Якщо мені вдасться виконати поставлену мету – я пізніше обов’язково розкажу про це. Зрозуміло, в спорті ще хочеться багато чого досягти – по максимуму! Сподіваюся, що все вийде. Бо, як відомо, поганий той солдат, який не мріє стати генералом.

   – Стрільців яких країн вважаєте основними конкурентами на Олімпійських іграх?

   – В кульовій стрільбі багато сильних стрільців із різних країн, адже наш вид спорту – індивідуальний. Від твоїх партнерів по збірній України залежить тільки командна медаль. Потужних конкурентів в особистому заліку особливо багато в різних країнах Європи, Російської Федерації, Китаї, Австралії, США. Останнім часом багато коштів в підготовку стрільців вкладає й Індія, яка також вийшли на передові ролі. Як відомо, стрільба – технічний вид спорту. Тут багато чого залежить від якості зброї, набоїв, екіпірування, підготовки, вітамінізації спортсменів. Якщо держава вкладає серйозні кошти в усе це, тоді можна розраховувати на результат. На карантині надолужує те, на що раніше бракувало часу

   – Розкажіть про свою родину.

   – Дружина Леся – не спортсменка. Вона закінчила Академію друкарства, за фахом «книгознавець». Але працювала на фірмі, пов’язаною із логістикою та перевезеннями. Сину Андрію – 9 років, дочці Вікторії – 3,5 роки. Під час карантину інтенсивно опановуємо із сином навчальну програму.

   – Андрія вже залучаєте до стрільби?

   – Ні, поки він займається спортивним плаванням. Хочу, щоб він зміцнився фізично, став витривалішим. Із кульовою стрільбою Андрія вже ознайомив, але поки що водити його на тренування немає можливості. Тир далеко від нашого дому, а я часто буваю у відрядженнях, на змаганнях. А дитині часто пропускати тренування – це неправильно.

   – Чим займаєтеся на карантині?

   – Регулярно роблю фітнес-тренування, бігаю (тільки у теплу погоду). Займаюся саморозвитком. Читаю книжки, вивчаю іноземну мову. Тобто намагаюся надолужити те, на що раніше бракувало часу у більш молодому віці.

   – Які ще маєте хобі, захоплення?

   – Цікавлюся риболовлею. Час від часу із друзями вибираюся на природу. Іноді із сином граю в більярд.

   Довідка

   Олег Царьков народився 22 березня 1988 року. Займатись стрільбою розпочав у 10-річному віці. В 2014 році в Москві (Росія) виборов «золото» чемпіонату Європи зі стрільби з пневматичної гвинтівки з 10 метрів, встановивши рекорд Європи. Багаторазовий призер чемпіонатів Європи та етапів Кубку світу. Багаторазовий чемпіон та призер міжнародних змагань, чемпіонатів України, член національної збірної команди України. На Олімпійських іграх-2016 в Ріо-де-Жанейро (Бразилія) виступав одразу в трьох видах програми (посів 8-е, 10-е і 12-е місця). Заслужений майстер спорту України. Військовослужбовець Збройних Сил України, лейтенант.

SHARE