12 березня у вінницькому СК «Ратибор-В» провели перший відкритий обласний Кубок з боротьби панкратіон. Це стародавній вид спорту, який входив до олімпійської програми Давньої Греції.

На змаганні були заборонені удари ногами і руками, тому це фактично був чемпіонат з греплінгу – полегшеного різновиду панкратіону.

 

Разом з ушуїстами і фрі-файтерами

Кубок зібрав 64 учасники з Вінниці (два клуби), Погребища (Вінницька область), Київської, Хмельницької і Одеської областей. Серед них були не лише борці, які займаються виключно панкратіоном. Адже у Вінниці цей вид єдиноборств тільки набирає популярність. Тому до участі в Кубку були також запрошені представники вольної боротьби, самбо, дзюдо, фрі-файту, мікс-файту та ушу-саньда.

На урочистому відкритті були начальник Вінницького облспортуправління Сергій Чернявський, президент Вінницької обласної федерації панкратіону і греплінгу Ігор Ільчишен, віце-президент Одеської обласної федерації панкратіону Лєрнік Мауселян, президент Вінницької обласної федерації ушу Сергій Кривулько, президент Академії змішаних бойових мистецтв «ДАМАСК» (Хмельницький) Дмитро Павлюк, президент СК «Ратибор-В» Василь Откидач і головний суддя змагань, голова суддівського корпуса Федерації панкратіону Києва Сергій Лєх (Київ).

– Приємно, що на перший Кубок з панкратіону завітали гості одразу з кількох регіонів. Ми взагалі намагаємося проводити якомога більше змагань з різних видів спорту як обласного, так і всеукраїнського рівня, – сказав Сергій Чернявський.

– Допомагаємо вінничанам розвивати панкратіон – наприклад, з суддівством. Адже вони поки що котуються, як новачки. Найсильніші спортсмени – в Києві, Чернівцях, Сумах, Хмельницькому і Одесі, – прокоментував Сергій Лєх.

 

Призер світу і Європи

Ігор Ільчишен розповів, що панкратіон і греплінг розвиваються в місті над Бугом лише третій рік. За цей час вінничани здобули низку медалей на чемпіонатах України. А Назар Назаренко був срібним призером чемпіонатів світу та Європи. Він же став першим на Вінниччині майстром спорту з панкратіону.

– Три роки розвитку – це небагато. Тому ми задоволені кількістю борців на нашому першому змаганні. Безумовно, на наступних чемпіонатах збільшуватиметься кількісний склад і розширюватиметься географія учасників. Сподіваємося, що проведення Кубку допоможе залучити до нашого виду спорту нових борців і нові команди, – зазначив  Ігор Ільчишен.

Як повідомив Ігор Ільчишен, у Вінниці діє клуб панкратіону, де працюють кваліфіковані тренери. Обласна федерація щорічно командирує збірну нашої області на чемпіонат та Кубок країни.

 

Дебютанти стали чемпіонами

Як це не стало дивним для титулованих гостей, в командному заліку перемогла вінницька збірна. Разом з нею трійку призерів склали команди Хмельницького і Києва.

В особистому заліку (загалом серед чоловіків і юніорів) розігрувалося 28 комплектів нагород. Вінничани здобули 22 медалі різного ґатунку, включаючи 8 золотих. Серед наших чемпіонів організатори виділили, приміром Савву Побіжецького. Він важить 73 кг, але у його категорії не було жодного суперника. Тому вінничанин взяв участь у групі до 85 кг і став там чемпіоном.

Вразив і Дмитро Кириченко – дебютував на змаганнях і одразу став переможцем (у вазі до 60 кг), здолавши іменитих спортсменів з Києва і Одеси

А найкращим борцем Кубка визнали нашого земляка Назара Назаренка  (вагова категорія до 84 кг). Він виграв найбільшу кількість сутичок – сім, адже в його категорії була найбільша кількість учасників. Назар займається переважно греплінгом. Водночас вивчає й ударну техніку, щоб з часом виступати на змаганнях в повний контакт. Також Назар Назаренко тренує молодь.

– Тренування з панкратіону користуються популярністю у самбістів, дзюдоїстів та представників інших видів єдиноборств, – розповів Назар Назаренко.

 

Тренують навіть Нацгвардію

Як відомо, кваліфікованих тренерів з панкратіону нині регулярно запрошують навчати Національну гвардію України. Чому так, пояснив Назар Назаренко:

– У греко-римській боротьбі заборонені больові прийоми. В самбо – табу на задушливі дії. А в нашому спорті дозволений широкий арсенал прийомів. Тому він максимально наближений до реального поєдинку. Адже у вуличній бійці чи бою правил практично немає.

Сучасний панкратіон ділиться на два різновиди. В греплінгу дозволені прийоми практично всіх видів боротьби – вольної, греко-римської, дзюдо, cамбо і джиу-джитсу. Зокрема, робота в партері, задушливі і больові прийоми, утримання суперника. А у професійному панкратіоні ще додатково використовуються бойові удари ногами і руками – в голову і корпус.

 

З історії виду спорту

Панкратіон (грец. «pan» – «усе»; грец. kratos – «сила, міць»)  – давньогрецьке бойове мистецтво і вид спорту. Поєднує в собі елементи боротьби і кулачного бою. Він уперше був включений до програми Олімпійських ігор Давньої Греції в 648 році до нашої ери.

– Старовинні правила панкратіону з часом були змінені, з’явилася вільна боротьба. Але Всесвітня федерація боротьби FILA підтримує наш спорт і визнає його, як найперший борцівський вид, – сказав Ігор Ільчишен.

Нині Міжнародна федерація панкратіону об’єднує 138 держав. В Україні панкратіон почав розвиватися в 1995 році, цей вид спорту культивується у 27 регіонах.

Кубку взяли участь борці з трьох регіонів лук 015 лук 018 лук 019 лук 021 лук 041 лук 051лук 106 лук 112 лук 113 лук 114 лук 125 назаренко сверху назаренко сверху еще назаренко сидит