У Вінниці діє відділення найдавнішої самурайської комплексної школа фехтування тенсин седен которі синто-рю. Ми завітали на одне із тренувань.
З сивої давнини
Робота розпочалася з традиційного шикування, поклонів і медитативної практики. Специфічна розминка складалася з виконання рухів, пов’язаних з ударами мечем.
Далі – вивчення переміщень і стійок. Основною частиною було опанування ката. Тобто технічних форм і прийомів, які використовують фехтувальники.
– Традиційна японська школа фехтування тенсин седен которі синто-рю була створена у далекому 1447 році. Знання передавалися усно – від майстра до учня. Причому жодних перерв у цьому процесі не повинно бути і не було. У іншому випадку японці вважають, що школа не збереглася, – розповів Олексій Кісельов.
Символ духовної сили
– Самурайська комплексна школа фехтування визнана культурним надбанням Японії. Меч – це не джерело агресії, а символ внутрішньої і духовної сили. Його призначення захищати – честь, здоров’я, життя і Батьківщину! – наголошує Олег Жмурко.
За словами Олега Жмурка, мистецтво фехтування – це в пергу чергу мистецтво контролю.
–¬ Зброя є сильним засобом для самоконтролю, адже вона потребує витонченої техніки і навичок. Тому через фехтування я займаюся розвитком своїх духовних якостей, самовдосконалююся. Тобто за його допомогою шукаю контролю над своїм життям, долею, розвитком, – додає Олег Жмурко.
У лицарських обладунках і без
– Самурайське фехтування мене цікавить у першу чергу, як історика. Приваблює боротьба айкібудо, а фехтування є ключем до розуміння цього бойового мистецтва. Також я відшукую елементи, які з японського фехтування можна запозичити і використати у повноконтактному, – розповідає Ольга Грабовська.
Пані Ольга є одним з інструкторів клубу історичного фехтування «Аркона», де також відбуваються регулярні тренування.
– У «Арконі» ми переважно використовуємо одноручний меч і щит. Також фехтуємо дворучними мечами і алебардами. Все це незагострені муляжі зброї кінця 14-го – початку 15-го сторіччя. Приймаємо юнаків і дівчат, починаючи з 14 років, – каже Ольга Грабовська.
Секретний смертельний удар
Основний розділ – фехтування мечем. Решта видів зброї використовуються, як допоміжні. Під час тренування спортсмени переважно користуються дерев’яною зброєю. Бо японці давно визначилися: або битися по-справжньому (на враження), або тільки імітувати бій за допомогою муляжів.
– Змагань у нас також бути не може, бо часи самураїв пройшли.
Японське мистецтво фехтування розвиваємо заради збереження традицій і формування відповідного світосприйняття. На наших заняттях учні розуміють, наскільки крихке людське життя, і як його легко втратити, – пояснює Олексій Кісельов.
Вся техніка спрямована для нанесення одного, вражаючого суперника ударі. Решта переходів і захисних рухів, які постійно відпрацьовуються, є лише допоміжними. Японська школа фехтування побудована на тому, що новачки у перші роки займаються лише простими формами.
– Справжні секрети вражаючих суперника випадів ми потроху розкриваємо лише після чотирьох-п’яти років занять. Це зроблено для того, щоб стороння людина не вкрала і не запозичила нашу техніку, – підкреслює Олексій Кісельов.
Чим фехтують
У вінницькій школі фехтування вивчають всі канонізовані види самурайської холодної зброї. Це довгий меч (катана), короткий меч (кодаті), коп’є (ярі) – з довгою і короткою жердиною та ножем, алебарда – меч на довгій рукояті (нагінаті). Використовуються муляжі, близькі до історичних оригіналів. Приміром, дерев’яні мечі (бакени).
Кожен з учнів обирає на тренуванні той вид зброї, який йому більше до вподоби. Водночас володіння всіма різновидами самурайської зброї є обов’язковим.
Де займатися