Гравці з досвідом Прем’єр-ліги та єврокубків навчалися у Вінниці

1 2 3 4 5 6 10 34 42 Футбол – наймасовіший вид спорту. Але далеко не завжди юнаків навчають кваліфіковані фахівці, які пройшли відповідну підготовку. Щоб покращити ситуацію, обласна федерація футболу започаткувала навчання юнацьких тренерів.

 Тренери тягнули квитки  

Один із семінарів підвищення кваліфікації, який проходив на базі Вінницького державного педагогічного університету, фінішував восьмого грудня. Іспит приймали завідувач кафедри спортивних ігор ВДПУ професор Віктор Костюкевич, виконавчий директор обласної федерації футболу Михайло Прозоровський і заступник голови федерації Ігор Павленко. Його здавали близько 25 фахівців. Вони тягнули екзаменаційні квитки і відповідали, які звичайні студенти.

І молоді, і досвідчені тренери протягом трьох місяців навчалися на трьох сесіях: ходили на лекції, виконували практичну роботу (з технічної, тактичної і фізичної підготовки) і опановували процес оформлення документації.

Започаткувала УЄФА

Як повідомив Віктор Костюкевич, такі заходи започаткувала Європейська федерація футболу (УЄФА) ще два десятки років тому. Було ухвалено рішення, щоб всі футбольні тренери мали ліцензії (дипломи). Їх чотири: «С» (для фахівців масового футболу), «B» (для асистентів команд першої ліги чемпіонату України і головних тренерів юнацьких і аматорських команд), «А» (для асистентів команд Прем’єр-ліги, національних збірних і головних тренерів клубів першої ліги) і найвища –  «Pro» (її власники можуть працювати головними тренерами команд Прем’єр-ліги і національних збірних). Щоб тренувати в європейських клубах, необхідно мати як мінімум диплом рівня «B».

– Дипломи «B», «А» і «Pro» надає центр ліцензування Федерації футболу України, а ліцензію «С» – регіональні федерації. Сьогодні ми проводимо вже третій випуск тренерів, які матимуть ці дипломи, – розповів Віктор Костюкевич.

– Без наявності диплому «С» тренери не можуть отримати ліцензії інших рівнів. Тобто такі семінари – обов’язкова ланка в їх кар’єрі,  – додав Ігор Павленко.

 Колінз збирається завершувати кар’єру 

Серед випускників тренерських курсів – багато відомих в області фахівців і навіть діючих футболістів. Наприклад, камерунець Нгаха Колінз нам добре відомий завдяки успішним виступом за аматорський ФК «Вінниця». Наразі він грає за професійний ФК «Авангард» (Краматорськ, Донецька область). Але родина легіонера (дружина-вінничанка разом з сином) продовжує мешкати у Вінниці.

– Мені – 34 роки, тобто кар’єра гравця наближується до завершення. Необхідно шукати щось нове, і я бачу себе в ролі тренера, – поділився Нгаха Колінз. – Мій 8-річний син Іван займається футболом у ОДЮСШ Блохіна-Бєланова, я нерідко підказую йому на тренуваннях. Взагалі тренерська робота з дітьми мені до душі. Але діючі футболісти не завжди розуміють всі її нюанси, тому такі курси є для мене дуже корисними.

– Я працюю у Вінницькому гуманітарно-педагогічному коледжі, де треную футбольну команду дівчат. Тому отримані на семінарі знання одразу впроваджуватиму в навчально-тренувальний процес. Зокрема, збираюсь підкоректувати свої тренування, – поділився Євген Мельник.

 Після «Карпат» і «Ворскли» – у «Премєр-Ниву» 

Ігор Маковей працює тренером вінницької ДЮСШ «Прем’єр-Нива» лише два місяці. Він був професійним футболістом, виступав у відомих клубах Прем’єр-ліги («Карпати», «Ворскла»), а також у командах Ізраїлю та Азербайджану.

– На семінарі нам викладали кваліфіковані педагоги. Зокрема, в першу чергу я дізнався багато корисної теорії, – прокоментував Ігор Маковей.

Сергій Рева, син головного тренера жіночої збірної України з футболу і ФК «Нива» Володимира Реви, грав у вищій лізі чемпіонату Молдови, виступав у єврокубках. Нині він тренує команду першої ліги чемпіонату Вінниччини ФК «Бершадь».

– Раніше у мене не було тренерської освіти, за плечима – лише досвід гравця. На курсах я навчився грамотно оформлювати документацію та готувати навчально-тренувальний процес. Семінар допоміг упорядкувати наявні знання. Тепер передаватиму цю інформацію і юному поколінню, і дорослим футболістам. Для мене диплом «С» – це початок мого тренерського навчання, адже планую з часом отримати ліцензії наступних рівнів, – сказав Сергій Рева.

Володимир КОЛИВАНОВ

На фото: Під час іспиту на тренерський диплом «С» у приміщенні ВДПУ