Якщо запитати про інтелектуальні види спорту, то більшість назве лише шахи і шашки. В той же час їх чимало. У Вінниці, приміром, діє федерація спортивного бриджу. А останнім часом активно почали розвивати швидкубінг – розв’язанні на швидкість кубика Рубіка та аналогічних механічних головоломок. Його ще називають спідкубінгом.

   У світі регулярно проводяться національні, континентальні та світові змагання зі швидкубінгу, а всі результати і рекорди фіксуються Всесвітньою асоціацією кубика Рубіка. У Вінниці діє міський клуб швидкуберів. Він проводить не лише місцеві змагання, але й турніри в деяких сусідніх містах – Жмеринці і Гайсині.

   Ми поспілкувалися із 25-річним очільником вінницького клубу швидкубінгу Віталієм Луценком. Багатьом любителям спорту він відомий, як сильний шашкіст, кандидат у майстри спорту України.

Збираються просто неба

   Клуб швидкуберів у Вінниці започаткували в 2014 році. Поки що у ньому близько десятка активних членів. Клуб не має власного приміщення для тренувань.

   – Влітку нерідко збираємося просто неба. Біля фонтану «Рошен», чи у Центральному парку. Спортивні змагання проводимо в «серці міста»: молодіжному центрі «Квадрат», креативному просторі «Артинов», шахово-шашковій школі № 6 або в деяких кафе.
Переважно на наші турніри приходять діти – учні початкової і
середньої школи, – розповідає Віталій Луценко.

   Найбільш сильним вінницьким швидкубером є старшокласник Владислав Гринюк. Він постійно посідає призові місця в різних регіонах України із результатом трохи більше шести секунд (за цей час збирає класичний кубик 3x3x3). Приміром, Влад Гринюк здобув бронзу на всеукраїнському турнірі у Вінниці за участі топових спідкуберів.

Рівняння на США, Китай і Австралію

   Швидкубери називають своє хобі розумовим спортом. Бо тут змагаються на час.

   – Поки що профільне Міністерство не надало швидкубінгу статусу виду спорту. Але є Всесвітня федерація, тож на планеті наше розумове заняття доволі котирується. Проводиться багато престижних змагань в різних країнах. Цим займається багато людей, особливо в Китаї, США, Австралії, – продовжує керівник вінницького клубу швидкуберів.

   В Україні є кілька офіційних представників Всесвітньої асоціації кубика Рубіка.

   – Щоб змагання мало офіційний статус, один із делегатів Всесвітньої асоціації має бути присутній на ньому. Він слідкує, щоб все було організовано за єдиними правилами міжнародних змагань, – інформує Віталій Луценко.

   У Вінниці кращі учасники змагань отримують призи, а в деяких інших регіонах є ще й призовий фонд. Тобто інтелектуальне захоплення може принести ще й певний прибуток.

Навчання – у «Ютубі»

   Найбільшою популярністю у вінницьких швидкуберів користується звичайний кубик Рубіка 3x3x3. Хоча його збирати складніше, ніж, приміром 2x2x2. Доволі простою для розв’язування є популярна пірамідка. Є також кубики 4x4x4, 5x5x5, 6x6x6 і 7x7x7.

   – Але основою для нас є Кубик 3x3x3. Я збираю його за 7,75 секунди. Український рекорд – 5,34 секунди, світовий – 3,47, – каже Віталій Луценко.

   Переважно швидкубери навчаються самотужки. Дивляться навчальні ролики на «Ютубі».

   – Якщо ти маєш бажання, точно навчишся. На це піде один чи кілька днів, в залежності від здібностей, – вважає Віталій.

Заплутують за спеціальним алгоритмом

   У Жмеринці на День міста провели турнір зі швидкубінгу. Його ініціатором виступив головний спеціаліст відділу у справах молоді та спорту міської ради В’ячеслав Малюшицький.

   – Мій восьмирічний син цікавиться швидкубінгом, дивиться ролики на «Ютубі». Я дізнався, що це глобальний і популярний рух у світі. Виявив, що у Жмеринці є швидкубери-ентузіасти. Тому ми й провели турнір за участі близько 30 спортсменів, – розповів В’ячеслав Малюшицький. .

   Кращих визначали у трьох вікових категоріях. Причому учасники працювали окремо із кубиками 3х3х3, 2х2х2 та пірамідкою. Організатори мали п’ять секундомерів. Тому змагалися одночасно на п’яти столах. Кожен спортсмен мав по п’ять спроб. Судив турнір Віталій Луценко.

   – Кубик Рубіка мають заплутати по спеціальному алгоритму. Тобто всім учасникам – однаково у кожній спробі! А далі алгоритм змінюється. Цим займається добре навчена людина, яка має робити це швидко, – пояснив В’ячеслав Малюшицький. .

   Надалі жмеринчани збираються проводити змагання у правильному форматі – тобто не просто неба, а в залі. Він буде відкритим, а не лише місцевим.

Як стати членом клубу швидкуберів

   Достатньо звернутися до керівника клубу Віталія Луценка за тел. 063-288-77-75. Спільнота вінницьких швидкуберів також гуртується і обмінюється новинами у «Фейсбук-спільноті» під назвою «Как собрать кубик Рубика?».

З історії спідкубінгу

   Головоломка була винайдена в 1974 році і запатентована в 1975 році Ерно Рубіком, угорським скульптором і архітектором. Він став першим офіційним мільйонером в соціалістичних країнах. З появою головоломки виникла нова дисципліна. Перший офіційний чемпіонат світу по швидкісній збірці пройшов в 1982 році в Будапешті. Найкращий час (22,95 секунди) тоді показав 16-річний студент з Лос-Анджелеса Мінх Тхай.

SHARE