У Вінниці та взагалі в Україні з жовтня 2015 року культивується зендокай карате-до. Це бойове мистецтво, засноване на новітній техніці ММА і традиційних принципах будо.

   Саме місто над Бугом є центром федерації з цього виду спорту. Про досягнення наших спортсменів розповідає керівник організаційного відділу Федерації зендокай карате-до України Наталя Пульнікова.

   – В Україні вже діють 35 клубів, які розвивають зендокай карате-до. Він культивується в 5 областях: Вінницькій, Івано-Франківській, Чернігівськй, Київській і Одеській. Вважаю, що за кілька років існування федерації це добрий показник. Лише у Вінниці діє 15 клубів, причому щорічно додається 2-3 нових. В нашій області наразі загалом 19 клубів. Маємо осередки у Хмільнику і Хмільницькому районі.

   Це значить, що тренери гарно працюють, і тому батьки масово віддають дітей до нас. Багато-хто переходить на зендокай карате-до з інших видів спорту. Адже вони бачать прогрес і ті реальні знання, які отримують спортсмени. Причому набір ми проводимо регулярно, щомісяця і щодня. Інші регіони прагнуть відкривати у себе осередки Всеукраїнської федерації. Але тренери мають пройти спеціальне навчання на семінарі, аби зрозуміти, як правильно навчати молодь в нашому виді спорту. Атестація на тренерський ступінь відбувається раз у рік, влітку. І фахівці, які не дотягують до потрібного рівня, в рамках нашої федерації не працюють, – каже Наталя Пульникова.

   – Пані Наталіє, чим принципово зендокай карате-до відрізняється від інших єдиноборств?

   – Спільною із карате є лише назва. В традиційному карате є певні обмеження, їх достатньо багато. Взагалі практично в будь-якому виді єдиноборств є деякі заборони. Водночас існує необхідність, аби заняття мали практичний характер. Наш різновид карате, хоча і оснований на традиційних японських принципах будо (в плані дисципліни, саморозвитку, поведінки воїна), об’єднаний разом із практичною технікою ММА. Тобто всі навички, які отримують учні, вони можуть зможуть використати на вулиці для самозахисту. Отже, наш вид спорту є максимально практичним і реалістичним.

   – А щодо травматизму?

   – Він є мінімальним. Адже учні займаються у повній амуніції. Є захист паху, на ноги, руки, жилет. Діти до 18 років б’ються на змаганнях в шоломах із пластиковим склом, яке захищає обличчя. Тому травмуватися у зендокай карате-до практично нереально. До того ж у разі ймовірності виникнення травми рефері завжди зупиняють поєдинок і дають бал тому, хто виконав прийом.

   – З якого віку приймаються новачки?

   – Переважно з чотирьох років. Хоча деякі тренери приймають виключно з п’яти років, бо з такими учнями працювати легше. Все залежить від того, чи є дитина посидючою і чи може вона концентрувати увагу на тому, що відбувається на уроці. Тому деякі діти відвідують тренування з 3,5 років. Іншим ще і в 5 рано, бо вони морально не готові виконувати вказівки наставника. Вони ще хочуть гратися.

   – Дорослі також займаються?

   – Це залежить від їхнього самопочуття. У нас без проблем займаються і беруть участь в змаганнях 60-річні спортсмени. Тобто верхньої межі немає.

   – Серед каратистів є дівчата?

   – Вони все частіше обирають наш вид бойових мистецтв. Чомусь існує дурний стереотип, що дівчина має займатися лише танцями. Це в корені невірно. Адже дівчатам потрібно вміти за себе постояти. Я порівнювала наші тренування із заняттями з інших єдиноборств. І помітила, що в цілому дівчат у нас більше. Наразі близько 60 сильних бійців прекрасної у зендокай карате-до України. Плюс деякі займаються виключно для себе. Водночас дехто тренується разом із батьками. У вільний час вони додатково займаються всією родиною.

   – Обмеження за станом здоров’я існують?

   – Вони можуть бут пов’язані із зором, серцем, спиною.Хоча у нас займаються й троє дітей-астматиків. Коли вони відчувають щось не те, відпочивають. Водночас такі діти
вивчають прийоми самозахисту, що обов’язково стане в нагоді у житті.

 – До кого звертатися бажаючим опаноувати зендокай карате-до у Вінниці?

   – Можна до мене за телефоном: 097-872-90-62. А я вже підкажу, який клуб діє у вашому мікрорайоні; вартість занять; а також графік тренувань.

   – Які за останній час є спортивні успіхи у представників федерації, зокрема, у вінничан?

   – Вінниця – лідер у зендокай карате-до в Україні, адже у нас дуже масово розвивається цей вид спорту. Друге місце посідає Івано-Франківськ. Тому в межрегіональних змагань найбільше учасників і призових місць – саме у вінничан. І наша область на всіх чемпіонатах посідає чільне місце в Україні.

   В Парижі (Франція) на фестивалі бойових мистецтв була представлена Федерація зендокай карате-до України. Наші представники демонстрували бойову техніку. Тоді на фестиваль бойових мистецтв проходили відбір багато федерацій, а організатори обрали саме нас. В квітні відбувся перший чемпіонат Європи. На ньому були присутні японські каратисти. Вони боролися із нашими дітьми практично на-рівних. До нас прибув й сенсей з Японії, тому ми мали можливість обмінятися досвідом. Багато-хто із наших спортсменів беруть участь в змаганнях інших організацій, де також підіймаються на п’єдестал пошани. Це самбо, ММА, рукопашний бій тощо. Приміром, у Римі (Італія) на чемпіонаті світу з ММА два наші бійці стали віце-чемпіонами.

ВИТОКИ

   Стиль засновано в 1999 році в Японії майстром бойових мистецтв Озавою Такаші. Ще в молодшій школі він досяг значних успіхів в карате та дзюдо, але в пошуках реальності та ефективності почав займатися Дайдо-Джуку карате. Майстер ніколи не замикався на одній дисципліні та уважно вивчав не лише японські традиційні бойові мистецтва, а й багато інших єдиноборств, включаючи ММА і бразильське джиу-джицу. Його бійці брали участь у багатьох професійних турнірах, таких як PANCRASE, Shootboxing, Rizin та інших.

   Отримавши колосальний досвід у вивченні бойових мистецтв і сформувавши власну концепцію реального двобою, Озава Такаші розробляє нову концепцію карате. Він йде з цим до Азуми Такаші — засновника і голови школи карате Дайдо-Джуку (Кудо) з пропозицією реформувати школу та відмовитися від вихолощування техніки в угоду видовищності Олімпійського спорту. Однак отримує рішучу відмову. Таким чином, в 1999 році Озава Такаші засновує свій власний напрямок бойового мистецтва – Zendokai Karate-Do.

БОЙОВИЙ АРСЕНАЛ

   Zendokai Karate-Do, в перекладі з японської — «шлях відкритої свідомості». Це синтез різних видів єдиноборств, в якому в рівній мірі розвинені ударна техніка ведення поєдинку в стійці і техніка боротьби. Поєдинки проводяться в повний контакт. Правилами Zendokai Karate-Do дозволені всі удари руками, ліктями, ногами і колінами в усі зони і рівні, кидки, підсічки зі стійки, боротьба і удари в клінчі, захвати, удари головою, больові і задушливі прийоми, також дозволена ударна техніка в партері. Такий солідний арсенал контактної техніки, чіткі і систематичні правила перетворюють бої в видовищні поєдинки з мінімальним травматизмом. Головною відмінною рисою школи є максимальне наближення стилю до умов реального двобою. Це дозволяє Zendokai Karate-Do бути ефективним засобом самооборони і видовищним видом єдиноборства.

СУЧАСНІСТЬ

   Японія — країна багатовікових традицій, в якій здавна було прийнято вважати, що будь-який вплив ззовні може негативним чином позначитися на японській культурі. Тому Японія та японські бойові мистецтва довгий час були закритими для іноземців. Незважаючи на те, що багато японських майстрів давно вже пропагували свої бойові мистецтва за межами Японії, Озава Такаші, вихований в суворих японських традиціях, 10 років з моменту створення свого стилю протистояв його поширенню поза межами країни.

   На сьогоднішній день у Японії функціонує понад 110 шкіл із Zendokai Karate-Do з більш ніж 12 тисячами членів. Першими країнами, в яких з’явилося Zendokai Karate-Do були: Таїланд, Філіппіни, Тайвань, Гонконг, Шрі-Ланка, Іран, Франція, Чехія, Швейцарія, Німеччина,Україна, Італія, Росія, Марокко, Латвія, Білорусь. Зараз Zendokai Karate-Do практикується вже більше ніж в 40 країнах на усіх континентах.

   Однією з наймасовіших організацій Zendokai Karate-Do в світі є Федерація Zendokai Karate-Do України, яка бере свій початок з жовтня 2015 року. Офіційними представниками стилю Zendokai Karate-Do в Україні є Ігор Юкальчук (Президент Федерації, 4 Дан) та Іван Юкальчук (Віце-Президент Федерації, 4 Дан). Саме українські спортсмени вперше представили Zendokai Karate-do Federation на всесвітньовідомому 34-му Festival des Arts Martiaux у Франції (арена Берсі) в березні 2019 року.

SHARE