Протягом  24 липня – 9 серпня 2020 року у місті Токіо (Японія) мали відбутися ХХХІІ літні Олімпійські ігри. У зв’язку із пандемією коронавірусу, 24 березня 2020 року Міжнародний Олімпійський Комітет, після наради Прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе та голови МОК Томаса Баха, ухвалив рішення про перенесення Олімпійських ігор 2020 на 2021 рік. Вони відбудуться з 23 липня по 8 серпня. Попри це, вінничани мають знати і пам’ятати олімпійців нашого краю, які захищали честь своєї країни на Олімпійських іграх попередніх років та давали нам привід пишатися тим, що ми українці. 

   В олімпійський рік відділення Національного олімпійського комітету України у Вінницькій області спільно з управлінням фізичної культури та спорту Вінницької обласної державної адміністрації розпочинає марафон #олімпійцівінниччини, у межах якого будуть висвітлені досягнення чемпіонів та призерів Олімпійських ігор нашого краю за час незалежності України, видатних спортивних особистостей Вінниччини, які прославили нашу країну на міжнародній арені і в честь яких піднімався Державний Прапор та звучав Державний Гімн України!

Ковенко Андрій Віталійович

Майстер спорту України Міжнародного класу з легкої атлетики

Бронзовий призер Кубка світу 2012 р.

Багаторазовий чемпіон України

Учасник ХХІХ Олімпійських ігор у Пекіні

Срібний призер Кубку Європи 2013 р.

Бронзовий призер Кубку Європи 2005 р., 2015 р.

   Андрій Ковенко народився 25 листопада 1973 року в місті Вінниці. Розпочав займатися спортом у ЗОШ №2, коли формували спортивний клас. Здавши нормативи, Андрій потрапив туди і розпочав тренування з легкої атлетики. «У мене були два тренери – Олена Бех та Аркадій Скляр», – згадує сам олімпієць». Вінничанин спеціалізується на спортивній ходьбі.

Перші вагомі змагання

   У 1988 році, вже маючи певний досвід у виступах на змаганнях, Андрій Ковенко був відібраний до складу збірної України на першість Радянського Союзу серед молодших юнаків, що проходив у місті Кишиневі. «Це були перші змагання такого рівня для мене. Потрібно розуміти, що спортивна ходьба, як і будь-який вид спорту має свої осередки – школу для занять. У Вінниці на той час такого не існувало, були тільки фахівці. І я з моїм тренером Аркадієм Скляром розуміли, який великий обсяг роботи виконано перед цим турніром. Несподівано для самого себе я виграв, показавши результат 22:43 хвилини. Пам’ятаю, що доріжка на стадіоні була темного покриття і сильно нагрілася. Спеціального взуття для спортивної ходьби тоді у мене не було і я виступав у напівкедах. Вони також  нагрілися від покриття і робили певний дискомфорт ногам. Але все ж, несподівано для багатьох я переміг, будучи темною конячкою змагань. Це було моє перше  велике досягнення», – згадує Андрій Ковенко.

   Ось як про роль спорту у своєму житті розповідає вінничанин: «По-перше – я себе досить добре почуваю, продовжую періодично займатися своїм здоров’ям: це вже називаю фізкультурою. Крім того, вважаю, що завдяки спорту у мене сформувалася життєва лінія і позиція. Мій світогляд і становлення особистості – це усе результати тренувань. Якби не займався спортом, то  був би абсолютно іншою людиною». Зараз Андрій Ковенко є директором КО «Спорткомплекс «Здоров’я»», у якому станом на сьогодні доходить до кінця масштабна реконструкція.

   Олімпієць постійно тримає себе у тонусі: «У вільний час роблю пробіжки, зарядку, а також активно катаюся на велосипеді – одним словом, намагаюся постійно рухатися, люблю рибалити».

  Сімя олімпійця

   Про свою дружину Оксану олімпієць згадує: «Вона мене завжди підтримувала. Були ситуації, коли я міг приїхати до дому на два дні за три-чотири місяці зборів, перепакувати речі і поїхати на інший збір. Досить важко бути дружиною спортсмена, який виступає у складі Національної збірної, оскільки він майже постійно перебуває десь на тренуваннях, змаганнях. Підтримували раніше телефонний зв’язок, навіть листувалися. Вже потім з’явився відеозв’язок і ми так спілкувалися».

   Син Володимир не є професійним спортсменом, але залюбки виконує різноманітні фізичні вправи. Робить ранкові пробіжки, а також може проїхати 50-60 кілометрів на велосипеді десь до річки, щоб поплавати. Олімпієць допомагає йому своїми порадами. «Зараз дуже важко залучити молодь до занять спортом. Коли я тренувався, то було створено значно менше умов для цього і ми шукали можливість, як себе реалізувати. Сьогодні таких можливостей значно більше, але юнаки та дівчата не бажають ними користатися. Хоча, помічаю приємну тенденцію, що багато молоді все ж роблять фізичні вправи і відмовляються від шкідливих звичок, підтримуючи організм і тіло у тонусі», – розповідає Андрій Ковенко про сучасні спортивні реалії.

Олімпійські ігри

   Відбір на Олімпійські ігри 2008 року в Пекіні вінничанин проходив на Кубку Світу 2008 року у Чебаксарах. «Перед цим турніром я вже показав олімпійський норматив зі спортивної ходьби на дистанції 20 кілометрів, але для того, щоб потрапити на Олімпіаду, мені потрібно було виконати його на самому Кубку. Я це зробив і вже твердо розумів, що потрапляю у Пекін», – згадує легкоатлет.

   На Олімпійських іграх в цій дисципліні виступав 51 спортсмен і Андрій Ковенко посів 24 місце. «Ми змагалися вранці і я пам’ятаю, що було дуже спекотно. Перед самим стартом мало спав і сильно хвилювався – це вплинуло на мій результат, – згадує спортсмен – Про Олімпійські ігри у мене залишилися тільки чудові враження. Це той момент, коли ти перебуваєш на піці власної спортивної форми і духовно підіймаєшся уверх».

Міжнародні турніри

   У 2012 році вінничани також виконав олімпійський норматив і був кандидатом у члени Національної команди. Для того, щоб потрапити на Олімпійські ігри 2012, йому потрібно було ввійти в трійку найсильніших українців на Кубку Світу, що проходив у Саранську. На жаль, спортсмену це не вдалося – він посів четверте місце серед українців. «Тоді наша команда була дуже сильною, про що свідчить високе третє місце у загальному заліку на Кубку Світу. Я у 2012 році виграв Чемпіонат України, але не вдалося виконати головне завдання – потрапити на Олімпійські ігри», – згадує спортсмен.

   На другий день після старту Андрія Ковенка, на цьому турнірі виступала його учениця Ольга Яковенко. У спортивній ходьбі на 20 кілометрів вона зуміла вибороти собі олімпійську ліцензію.

   Окрім Кубків Світу, вінничанин ставав призером на Кубках Європи. В 2005 році у складі команди України на дистанції 20 кілометрів, олімпієць став бронзовим призером. Такий самий результат вдалося повторити у 2015 році, виступаючи у цій же дисципліні. А у 2013 році Андрій Ковенко завоював срібні медалі.

Чемпіонати України

   Андрій Ковенко чотирнадцять разів вигравав Чемпіонат України зі спортивної ходьби на двадцять кілометрів. Також він є багаторазовим чемпіоном України зі спортивної ходьби у приміщенні на дистанції десять та п’ять кілометрів. «Єдине, що мені не вдалося виграти на Національній першості – це дистанцію у 50 кілометрів. Багато разів був призером у цій дисципліні, але не перемагав. Це не моя спеціалізація, але все ж хотілося показати себе і тут», – розповідає сам олімпієць.

Порада олімпійця

   «По-перше – якщо вирішив стати спортсменом і хочеш досягти результатів – потрібно займатися під керівництвом тренера. Я б рекомендував усі фізичні навантаження робити під наглядом спеціалістів, які допоможуть скласти програму тренувань. По-друге – мені здається, що зараз конкуренція у деяких дисциплінах з легкої атлетики знизилася. Необхідно сказати, що і кількість спортсменів зменшилася, і самі результати дещо погіршилися. Тому людина, яка бачить мету перед собою – завжди матиме шанс себе реалізувати. Крок за кроком можна вибудувати свій шлях від чемпіона містечка до учасника міжнародних змагань. Це не є чимось нереальним – потрібно просто вірити у себе та свої сили, планомірно працювати!»

SHARE