Протягом  24 липня – 9 серпня 2020 року у місті Токіо (Японія) мали відбутися ХХХІІ літні Олімпійські ігри. У зв’язку із пандемією коронавірусу, 24 березня 2020 року Міжнародний Олімпійський Комітет, після наради Прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе та голови МОК Томаса Баха, ухвалив рішення про перенесення Олімпійських ігор 2020 на 2021 рік. Вони відбудуться з 23 липня по 8 серпня. Попри це, вінничани мають знати і пам’ятати олімпійців нашого краю, які захищали честь своєї країни на Олімпійських іграх попередніх років та давали нам привід пишатися тим, що ми українці. 

   В олімпійський рік відділення Національного олімпійського комітету України у Вінницькій області спільно з управлінням фізичної культури та спорту Вінницької обласної державної адміністрації розпочинає марафон #олімпійцівінниччини, у межах якого будуть висвітлені досягнення чемпіонів та призерів Олімпійських ігор нашого краю за час незалежності України, видатних спортивних особистостей Вінниччини, які прославили нашу країну на міжнародній арені і в честь яких піднімався Державний Прапор та звучав Державний Гімн України!

Хникін Павло Вікторович

Заслужений майстер спорту України з плавання

Дворазовий срібний призер XXV Олімпійських ігор в Барселоні

Учасник XХVI Олімпійських ігор в Аталанті, XХVII Олімпійських ігор в Сіднеї та XХVIII Олімпійських ігор в Афінах

Багаторазовий переможець та призер Етапу Кубку Світу

Чемпіон Європи 1991 р.

Бронзовий призер чемпіонату Європи 1993, 2000 рр.

Багаторазовий переможець та призер чемпіонатів Радянського Союзу

Багаторазовий чемпіон та рекордсмен України

   Хникін Павло Вікторович народився 5 квітня 1969 року у місті Свердловську (сучасний Єкатеринбург, Російська Федерація). Розпочав займатися плаванням у віці семи років, вже після переїзду у Вінницю. Олімпієць так згадує ті роки: «Мені лікарі порадили ходити у басейн для загартовування організму і батьки мене відвели туди. З того часу я і почав плавати». Окрім спортивних тренувань ходив на кружок авіамодельного спорту.

   Першим та головним його тренером, а також наставником по життю був Заслужений тренер України Корчинський Анатолій Анатолійович.

   Свої перші серйозні змагання, або ж як говорить сам олімпієць «Перший виїзд» провів у місті Хмельницькому у віці 12 років.  Тоді ж їздив на турніри у місто Івано-Франківськ.

   Зараз Павло Хникін є головою ГО «Відділення НОК України у Вінницькій області». Він тренує своїх дітей, які також займаються плаванням. Старший син, Олексій (21 рік) є Майстром спорту України з плавання, неодноразовим призером чемпіонату України. Зараз Олексій перебуває у Сполучених Штатах Америки, де навчається і продовжує регулярні тренування.

   Молодший син, Віктор (18 років) є Майстром спорту України з плавання і цього року він став чемпіоном України серед дорослих.

   Дочка Ліза (12 років) також займається цим видом спорту і вже має третій дорослий розряд.

   Спортсмен так розповідає про власні тренування зараз: «Кожного дня я обов’язково роблю зарядку. До карантину  ходив займатися у спортивний зал двічі-тричі на тиждень».

Призер Олімпійський ігор

   На свою першу Олімпіаду, у Барселоні, Павло Хникін поїхав, як єдиний представник України з цього виду спорту. Тоді він виступав у Об’єднаній команді (спортсмени виступали під Олімпійським прапором). До складу команди було дуже важко потрапити, оскільки Росія намагалася основну увагу приділити своїм плавцям та дати шанс саме їм виступити на Олімпійських іграх.

   Вінничанин пройшов відбір на участь в особистому запливі на сто метрів батерфляєм, участь у командній естафеті вільним стилем 4*100 метрів та участь у командній естафеті комбінованій 4*100 метрів. В особистому запливі на цих Олімпійських іграх Павло Хникін посів четверте місце.

   Участь у командних запливах можна було взяти тільки після внутрішнього командного відбору. Сам спортсмен так згадує ці події: «Дуже важко було пройти відбір, оскільки у команді вистачало сильних спортсменів у цій дисципліні і потрапити до складу команди на фінальні запливи – це не просте завдання».

   Попри це, він відібрався та поплив першим етапом у командному запливі 4*100 метрів вільним стилем. Свою дистанцію Павло Вікторович проплив першим, випередивши головного суперника, американця, на дві сотих секунди. Наступні два спортсмени не зуміли втримати перевагу і суперники їх потіснили з лідируючих позицій. Останнім у естафеті плив дворазовий золотий призер Олімпійських ігор у Барселоні Олександр Попов, який приплив другим та допоміг команді отримати медалі срібного ґатунку.

   Про командний комбінований заплив 4*100 метрів Павло Хникін згадує: «У нас не вистачало сильних спортсменів для того, щоб претендувати на високі місця саме у цій дисципліні. Прогнози було проти нас, але, незважаючи на це, нам вдалося створити сенсацію і посісти друге місце». У комбінованій естафеті Павло вінницький олімпієць плив третім етапом батерфляєм.

   Павло Хникін є рекордсменом Вінниччини за кількістю участей на Олімпійських іграх. Він – єдиний спортсмен у регіоні, який став учасником чотирьох Олімпіад: у Барселоні – 1992 року, у Атланті – 1996 року, у Сіднеї – 2000 року та у Афінах – 2004 року.

Всеукраїнські та міжнародні змагання

   Протягом 1987-2005 років Павло ставав багаторазовим чемпіоном України. На Всеукраїнських змаганнях він міг завойовувати  близько десятка золотих медалей протягом одного календарного року у різних дисциплінах (запливи на 50, 100, 200 метрів вільним стилем, 50, 100 метрів батерфляєм та 50 метрів на спині).

   На Чемпіонаті Європи 1991 року спортсмен здобув золоті медалі у командному запливі 4*100 метрів вільним стилем. Це була команда Радянського Союзу, яка у цьому запливі встановила рекорд Європи.

   У 1993 році на Чемпіонаті Європи Павло Хникін став бронзовим призером у особистому запливі на сто метрів вільним стилем.

Етапи Кубку Світу

   У 1991 році взяв участь у Етапі Кубку Світу, що проходив у Монреалі (Канада). Змагання відбувалися напередодні Всеукраїнського референдуму і він виступав під Прапором України. Тоді, протягом двох днів, Павло Хникін здобув три золоті медалі та одну срібну. Ось, як згадує той момент: «Було дуже незвично, оскільки на змагання прийшла велика кількість представників української діаспори у Канаді. Трибуни були жовто-блакитні і в мене було відчуття, що дійсно формується нова держава. Представники Центрального телебачення Канади брали інтерв’ю у мене українською мовою. Тоді була яскрава атмосфера і яскраві емоції».

   На тих змаганнях наш плавець встановив найвище досягнення Радянського Союзу у запливі на сто метрів батерфляєм, продемонструвавши результат 53,17 секунди.

Порада олімпійця

   «Раджу займатися спортом усім. Тим, хто тільки планує розпочинати займатися – немає часу для роздумів. Потрібно займатися, перемагати себе, ставати кращим, змінювати себе із середини та змінювати свою державу».

SHARE