Протягом  24 липня – 9 серпня 2020 року у місті Токіо (Японія) мали відбутися ХХХІІ літні Олімпійські ігри. У зв’язку із пандемією коронавірусу, 24 березня 2020 року Міжнародний Олімпійський Комітет, після наради Прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе та голови МОК Томаса Баха, ухвалив рішення про перенесення Олімпійських ігор 2020 на 2021 рік. Вони відбудуться з 23 липня по 8 серпня. Попри це, вінничани мають знати і пам’ятати олімпійців нашого краю, які захищали честь своєї країни на Олімпійських іграх попередніх років та давали нам привід гордитися тим, що ми українці. 

     В олімпійський рік відділення Національного олімпійського комітету України у Вінницькій області спільно з управлінням фізичної культури та спорту Вінницької обласної державної адміністрації розпочинає марафон #олімпійцівінниччини, у межах якого будуть висвітлені досягнення чемпіонів та призерів Олімпійських ігор нашого краю за час незалежності України, видатних спортивних особистостей Вінниччини, які прославили нашу країну на міжнародній арені і в честь яких піднімався Державний Прапор та звучав Державний Гімн України!

Олена Яновська

Майстер спорту України Міжнародного класу з легкої атлетики

Учасниця ХХХІ Олімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро

Переможниця Міжнародного ліцензійного турніру в Алмати

Третє місце на Командному Чемпіонаті Європи 2011 року

Пяте місце на Молодіжному Чемпіонаті Європи 2011 року

Багаторазова переможниця Кубків України та багаторазова призерка Чемпіонатів України

 Дитинство і перші заняття легкою атлетикою

     Олена Яновська народилася 15 лютого 1990 року в місті Луцьку. Розпочала займатися легкою атлетикою у віці семи років. «Я відразу обрала цей вид спорту і усе своє життя ним займаюся», – розповідає спортсменка. З самого початку тренувань вона захоплювалася стрибками у довжину та бігу з бар’єрами. У дев’ятому класі навіть стала переможницею юнацького Чемпіонату України зі стрибків у довжину. Її першим тренером був Михайло Кліщук.

     «Коли я в дитинстві ходила на тренування, то нас там було близько двадцяти, серед яких усі хлопці і я одна дівчина. Щоб зацікавити розминкою, тренер використовував замість звичайного бігу гру у футбол», – згадує Олена свої перші заняття.

     У віці шістнадцяти років в Олени Яновської змінюється тренер – ним стає Майстер спорту України Міжнародного класу з легкоатлетичного багатоборства Жанна Мудрик. До того часу спортсменка ще виступала у двох вищезазначених дисциплінах. Але на одному із виступів, саме під час стрибків, неправильно приземлилися і зламала ногу. З тих пір вона й продовжила свою професійну кар’єру виключно у бігу з бар’єрами (спортсменка спеціалізується на дистанції 110 метрів з бар’єрами).

Тренування у Рівному та зміна тренера

     Через проблеми, що виникли після травми, поїхала у місто Рівне до лікаря. Там уже й познайомилася зі своїм теперішнім тренером, на той момент професійним спортсменом Сергієм Чернинковим. У цей період її тренер Жанна Мудрик захворіла і Олені запропонували їздити на тренування  у місто Рівне, що вона й робила тричі на тиждень, а потім взагалі на певний період переїхала жити туди.

     «У Рівному я тренувалася, не маючи офіційного тренера. Там було дуже багато спортсменів і я не могла забирати усю увагу собі на заняттях. Тоді я почала спілкуватися з Сергієм Чернинковим. Мені дуже сподобався його підхід і я попросила його простежити за моїми тренуваннями. Буквально через тиждень він виправив мені ті помилки, які не помічали попередні тренери. Мені сподобалася наша робота у тандемі і в подальшому я вже їздила на тренування до нього», – згадує майбутній олімпієць.

Перші серйозні змагання

     «У 2009 році я поїхала на свою першу в житті «Матчеву зустріч» у Білорусію. Тоді я входила до юніорської збірної команди України. У змаганнях взяли участь п’ять країн – Білорусь, Україна, Литва, Латвія, Естонія. Ця зустріч стала для мене великим досвідом, оскільки вперше виїхала на подібний турнір у складі збірної України і відчувала на собі велику відповідальність», – згадує легкоатлетка.

Норматив Майстра спорту та переїзд у Вінницю

     Норматив Майстра спорту України виконала у 2009 році, продемонструвавши результат 14:10 секунди.

     У 2010 році Олена Яновська переїхала у Вінницю. Того ж року стала першою на Чемпіонаті України серед юніорів і потрапила до фіналу серед дорослих. Це дозволило їй увійти до складу Національної збірної команди України і вже з наступного року вона їздила із командою на офіційні змагання.

Перемога на Кубку України

     У наступному, 2011 році вінничанка поїхала на Кубок України серед молоді, що відбувався у місті Ялті. Тоді вона пробігла із результатом 13:32 секунди, що дозволило їй піднятися на першу сходинку.

     Тренер Національної збірної команди Олександр Апачєв вирішив взяти її на Командний Чемпіонат Європи. Там спортсменка посіла восьме місце в особистому заліку і стала третьою у загальнокомандному, що стало найвищим показником для збірної команди України на таких форумах.

     У тому ж 2011 році вінничанка поїхала на Молодіжний Чемпіонат Європи, де зуміла піднятися на 5 особисте місце.

     Наступні 2012-2013 роки у спортивній кар’єрі пропустила через травму. «У цей період ми із тренером повністю змінили підхід до тренувань. Переїхали у місто Скадовськ, де був чудовий тренажерний зал, що стало великим плюсом для мене, оскільки люблю важку атлетику. Після цих занять мої результати у забігах значно покращилися», – згадує легкоатлетка.

Повернення до змагань та покращення результатів

     У 2016 році Олена Яновська виступає на Етапі Кубку України у місті Кіровограді та повторює власний найвищий результат 13:32 секунди, до якого довго не могла наблизитися у зв’язку із травмами. У тому ж році на змаганнях у місті Луцьку б’є особистий рекорд, демонструючи результат 13:20 секунди і проходить відбір на Чемпіонат Європи.

     Цього ж року спортсменка їде на Світовий ліцензійний турнір у місті Алмати (Казахстан), де стає переможницею з результатом 13:10 секунди і виконує норматив на Олімпійські ігри. Окрім цього вона виконала норматив Майстра спорту України Міжнародного класу.

Олімпійські ігри в Ріо-де-Жанейро

     «На Олімпіаду ми поїхали за три тижні до її початку, щоб мати час адаптуватися до клімату. Більшість спортсменів відрядили туди без своїх тренерів, що негативно впливає на результати. Я не могла порадитися зі своїм наставником щодо техніки виконання вправ. Максимум, що вдавалося зробити – це відзняти відео моїх занять і відправити тренеру, а він уже його переглядав і вносив свої корективи у програму занять», – розповідає учасниця Олімпійських ігор.

     На Олімпіаді в Ріо вона пробігла з результатом 13:24 секунди, що не дозволило кваліфікуватися у півфінальні забіги. Ось як про свій виступ згадує сама спортсменка «Через те, що тренер був відсутній протягом трьох тижнів перебування у Бразилії, мені ніхто не міг вказати на помилки. Я бігла і вже сама розуміла, що щось роблю неправильно».

Післяолімпійські виступи

     Після Олімпіади 2016 року спортсменка ще раз виступила на міжнародному турнірі. Ним став Чемпіонат Європи 2017 року, після чого більше не виступала за кордоном, а тільки на внутрішніх турнірах.

     Цього року Олена Яновська стала третьою на Чемпіонаті України, з результатом 13:80 секунди.

Сімя, захоплення, робота

     Мати Олени Тамара також займалася спортом, зокрема марафонським бігом. Батько Олександр захоплювався боксом.

     Спортсменка любить кататися верхи: «Я з дитинства дуже захоплювалася цим і хобі залишилося й до сьогодні».

     Зараз вінничанка працює тренером з легкої атлетики  у Школі вищої спортивної майстерності міста Вінниці. Також вона є тренером Збірної команди України «Ігри нескорених» з легкої атлетики.

Порада олімпійця 

     Щось одне виділити у порадах неможливо. За роки своєї професійної карєри я дійшла до висновку, що є одна річ, яка працює і у спорті,  і у житті – це дисципліна. Коли ти щоранку прокидаєшся і продовжуєш працювати за тим графіком, що сам собі склав, не змінюючи його ні на мить.

SHARE