Протягом  24 липня – 9 серпня 2020 року у місті Токіо (Японія) мали відбутися ХХХІІ літні Олімпійські ігри. У зв’язку із пандемією коронавірусу, 24 березня 2020 року Міжнародний Олімпійський Комітет, після наради Прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе та голови МОК Томаса Баха, ухвалив рішення про перенесення Олімпійських ігор 2020 на 2021 рік. Вони відбудуться з 23 липня по 8 серпня. Попри це, вінничани мають знати і пам’ятати олімпійців нашого краю, які захищали честь своєї країни на Олімпійських іграх попередніх років та давали нам привід гордитися тим, що ми українці. 

     В олімпійський рік відділення Національного олімпійського комітету України у Вінницькій області спільно з управлінням фізичної культури та спорту Вінницької обласної державної адміністрації розпочинає марафон #олімпійцівінниччини, у межах якого будуть висвітлені досягнення чемпіонів та призерів Олімпійських ігор нашого краю за час незалежності України, видатних спортивних особистостей Вінниччини, які прославили нашу країну на міжнародній арені і в честь яких піднімався Державний Прапор та звучав Державний Гімн України!

Андрій Соколовський

Майстер спорту України міжнародного класу з легкої атлетики (стрибки у висоту)

Учасник XXVII Олімпійських ігор у Сіднеї та XXVIII Олімпійських ігор в Афінах

Срібний призер Чемпіонату світу у приміщенні

Багаторазовий переможець і призер Світової серії «Золота ліга»

Срібний призер Чемпіонату Європи до 23-х років

13-разовий чемпіон України

Призер Чемпіонату України

     Андрій Соколовський народився 16 липня 1978 року в місті Москві у сім’ї військовослужбовців. У 1989 році переїхали жити в Україну, у місто Старокостянтинів (Хмельницька область). Вже там, у місцевій ДЮСШ розпочав займатися легкою атлетикою, у віці 12 років. Його першим тренером став Володимир Гоняк, який зараз є Заслуженим працівником фізичної культури та спорту. Спочатку олімпієць практикувався у бігу з бар’єрами, а стрибками у висоту розпочав займатися вже у місті Вінниці, де опинився після закінчення школи. Тут легкоатлет вступив в університет на факультет фізичного виховання і спорту.

     «Перше тренування зі стрибків у висоту я провів у жовтні 1995 року, коли вже став студентом. Першими змаганнями став Чемпіонат області. Там я стрибав 1,90 метра, демонструючи нормативи першого дорослого розряду. Тоді це не було нічим надзвичайним. На той момент я мав перший дорослий розряд з бігу з бар’єрами і ставав призером юнацького Чемпіонату України 1990 року з цього виду спорту», – згадує Андрій Соколовський. У Вінниці його тренером став Павло Дмитревський, який тренував вихованців ВСДЮСШОР з легкої атлетики.

     У січні 1999 року Андрій Соколовський виконав норматив Майстра спорту України міжнародного класу на міжнародному турнірі «Козацька Хортиця». Там він стрибнув 2,30 метра і став переможцем змагань. У тому ж році він поїхав на свій перший чемпіонат світу, у Японію. Там показав результат 2,25 метра, що дозволило йому стати п’ятим. На Чемпіонаті Європи серед молоді віком до 23-х років легкоатлет стрибнув 2,28 метра і став срібним призером.

Олімпійські ігри 2000 року

     Відбір на Олімпійські ігри у Сіднеї Андрій Сколовський проходив влітку 2000 року на Чемпіонаті України. Спортсмен згадує, що нормативи на Олімпіаду починали здавали ще за півтора роки до її початку, а от сам відбір відбувався за кілька місяців до змагань. На форум їхали два спортсмени. Переможець Чемпіонату України стовідсотково потрапляв до складу команди, а другого спортсмена вибирала суддівська колегія між стрибунами у висоту, що посіли на змаганнях друге та третє місця. У тому році Андрій Соколовський став першим, стрибнувши 2,28 метра.

     «У 1999-2000 роках, нас, претендентів на олімпійські ліцензії, доволі часто вивозили на тренувальні збори. Ми багато часу провели у Польщі – листопад та грудень 1999 року, весною 2000 року їздили в Італію, а влітку вже тренувалися на базі у Святошино», – розповідає олімпієць.

     У вересні полетіли на Олімпійські ігри в Австралію – «Нас привезли за два тижні до початку Олімпіади, там провели невеликі збори, а вже перед самим початком змагань приїхали в Олімпійське селище. Акліматизація ніяким чином на мене вплинула, куди важчим була відсутність мого тренера. Тоді фахівців, які індивідуально займалися зі спортсменами брали тільки у випадку, коли олімпієць претендував на призові місця. Мене ж тоді розглядали як молодого, перспективного спортсмена».

     У кваліфікації відбиралися учасники фіналу, до якого можна було пробитися, показавши результат 2,27 метра. Андрій Соколовський на тій Олімпіаді стрибнув 2,25 метра, що дозволило йому у підсумку стати шістнадцятим.

Покращення показників

     Після Олімпіади, у 2001 році, на міжнародному турнірі в Німеччині, легкоатлет стрибнув 2,35 метра. Це кращий результат сезону у світі, а вінничанин на тих змаганнях відповідно став переможцем. У тому ж році, на Чемпіонаті Світу в приміщенні, у Лісабоні (Португалія), Андрій Соколовський став другим, із результатом 2,29 метра.

      На Чемпіонаті Світу 2003 року в Парижі, олімпієць став шостим. На початку 2004 року він переїхав тренуватися у місто Миколаїв, де його тренером став Юрій Сергієнко. Тоді Андрій Соколовський був лідером збірної команди України і готувався до відбору на Олімпійські ігри 2004 року.

 Олімпійські ігри 2004 року

     Ліцензію на Олімпійські ігри в Афінах, Андрій Соколовський здобув на Чемпіонаті України 2004 року, що відбувся у місті Ялті. Там став чемпіоном, із результатом 2,30 метра.

     На Олімпіаді спортсмен впевнено пройшов кваліфікацію і потрапив до фіналу. Йому вдалося стрибнути із показником 2,32 метра, що стало п’ятим результатом.

Рекордний показник

     Після Олімпійських ігор, у 2005 році, на етапі «Золотої ліги», Андрій Соколовський продемонстрував свій найкращий результат – 2,38 метра. Це був найкращий показник сезону у світі, який дозволив українцю піднятися на першу сходинку турніру.

     У тому ж році, на Чемпіонаті Світу, що проходив у місті Гельсінкі (Фінляндія), перед самим фіналом спортсмен отримав травму, яка завадила успішно виступити на тому турнірі.

Сучасний етап життя

     Після завершення у 2010 році спортивної кар’єри Андрій Соколовський працював викладачем фізичної культури в медичному університеті. Чотири роки був тренером в Саудівській Аравії, де тренував збірну команду країни зі стрибків у висоту. Зараз працює судовим експертом у Вінницькому науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України.

Порада олімпійця

     Потрібно не звертати ні на кого уваги, займатися своєю улюбленою справою. Не лінуватися, слухати свого тренера і тоді все буде добре. Потрібно йти до своєї мети, не дивлячись ні на які труднощі.

SHARE