28-30 червня у вінницькому парку Дружби народів провели десяті ультрамарафонські змагання. Зокрема, чемпіонат України із дводобового бігу та відкриті перегони «Самоперевершення». Учасники відважно кидали виклик запаморочливим дистанціям, обмеженням та несприятливим погодним умовам, показували приклад терпіння, сили духу.

Найдовший марафон в Україні
Для бігунів проклали нову трасу біля берега Вишенського озера. Раніше ультрамарафонці намотували кола по 1200 метрів. Зараз кожне складало 1317 метрів. Це пов’язано із тим, що в парку облаштували нові пішохідні доріжки і освітлення.
– Вінницький чемпіонат із дводобового бігу – найдовший марафон в Україні! Тут виступають й учасники чемпіонату Європи. Взагалі наша країна – серед лідерів світового ультрамарафону, – каже представник комітету бігу поза стадіоном Федерації легкої атлетики України Валентин Іонов. – Існують й довші змагання. Приміром, в Греції проводяться забіги на 1000 міль, які тривають понад десять діб.
Як правило, марафонці харчуються на ходу. Тому до їх послуг – мобільний блок: чотириразова гаряча їжа та безліч зелених коктейлів, свіжих фруктів та овочів. І, звісно, вода в необмеженій кількості.
– Спортсменів годують кваліфіковані повари, які спеціалізуються на марафонах і ультрамарафонах. Переважно вони готують вегетаріанські страви, гарячу їжу. На столі – багато ягід і фруктів, є вода і чай. Але можна їсти й своє, – каже директор змагань Ігор Мудрик (Вінниця), рекордсмен вінницького добового забігу.
Бігуни отримували необхідну медичну допомогу та кваліфіковану поміч масажиста. Різнокольорове наметове містечко надавало прихисток від негоди та задовольняло потребу учасників у сні та відпочинку.
– Результати фіксуються суддями одночасно на чотирьох комп’ютерах. Якщо буде помилка, вона легко перевіряється і виправляється, – додає Ігор Мудрик.

Приклад трьом онукам
Далеко не всі учасники були професійними спортсменами. Серед них виявилися вчителі, бібліотекарі, юристи, економісти, пенсіонери і підприємці. Тобто чоловіки та жінки різного віку і професій, які відчувають смак до життя, волю до перемоги і насмілюються кинути виклик своїм слабкостям. Стартували не лише молоді люди, скоріше – молоді духом. Переважно вік бігунів – 30 – 50 років.
Серед учасників були й наші земляки. Володимир Сухоставський у дводобовому забігу стартував вп’яте, неодноразово був призером. Також 58-річний вінничанин кілька разів бігав протягом доби.
– Такі старти і процес підготовки до них – справжня радість. Готуюся по кілька місяців. Щодня виходжу у ліс: роблю зарядку, бігаю і тренуюся. Демонструю приклад трьом онукам, які поки небагато займаються спортом, – підкреслює Володимир Сухоставський.
На змаганнях було представлено 20 регіонів України. Серед учасників виявилися й гості з Польщі, Білорусі, Естонії і Чехії. Білорус Леонід Анацка (м. Ліда) розповів, що в його країні також регулярно проходять багатоденні забіги. У Вінниці 56-річний ультрамарафонець стартував вже третій рік, причому постійно підвищує свої результати.
– Цього року в забігу бере участь більше молоді, конкурувати з нею непросто. Але перемога у таких стартах це – не головне. Найбільш важливе, що ми спілкуємося і бігаємо разом із однодумцями, – наголошує Леонід Анацка.

Найбільша зірка ультрамарафонів
Найбільш престижним було змагання із дводобового бігу. У ньому взяли участь 19 чоловіків і 14 жінок. Серед них – справжні зірки. Приміром, рекордсмени вінницьких змагань Володимир Васютін (Енергодар, 304 км) і Лариса Лабарткава (Львів, 239 км). А також Олег Лебедєв (Київ) – легенда світових ультрамарафонів. В 2004 році він став першим спортсменом із пострадянських країн, який фінішував в США у найдовшому на планеті забігу – на 3100 міль (близько 5000 км).
– З того часу я фінішував у цьому забігу дев’ять разів, входив до першої п’ятірки. За всю історію забігів на 3100 міль до кінця дійшов 41 спортсмен. Щороку на старт виходить лише 10-12 атлетів, – каже 48-річний Олег Лебедєв.
Зірковий киянин у Вінниці дебютував у забігах на 48 годин. Раніше він організовував змагання і бігав протягом доби.
– Цікаво спробувати не спати дві доби. В звичних для мене забігах на 3100 міль спортсмени в русі лише 18 годин. З 12-ї години ночі до шостої ранку – відпочинок. Тоді траса закрита. Можна не спати, а ось бігти заборонено, – продовжує Олег Лебедєв.

Побила рекорд траси
В забігу на 12 годин взяли участь лише два спортсмени (безумовно, через негоду). Вони й були визнані чемпіонами. Це Тетяна Артеменко (Київ, 50 км) і Сергій Остаповець (Вінницька область, 97 км).
У інших видах програми масовість була достатньою. В забігу протягом доби не виявилося рівних Валентині Ковальській (Миколаївська область, 150 км), яка значно випередила конкуренток. Серед чоловіків тріумфував гість з Естонії Райн Веллерінд (171 км).
Переможцями найбільш престижного дводобового старту стали Андрій Ткачук (Хуст, 293 км) і Ольга Стадник (Львів, 250 км). Наймолодший марафонець Андрій Ткачук був серед фаворитів – як чинний чемпіон України і учасник чемпіонату Європи із добового бігу. 32-річний закарпатець до вінницьких змагань особливо не готувався. Лише взяв із собою десяток енергетичних батончиків, а також капсули проти судорог і спазмів.
– У Вінниці я вперше. Вирішив спробувати себе у новому. 24 години бігав кілька разів. Тепер був постійно у русі протягом вдвічі більшого часу. У намет заходив лише заради того, щоб змінити мокрий одяг, – каже Андрій Ткачук.
Але головною героїнею змагань стала Ольга Стадник, яка бігла дводобовий марафон лише вдруге. 62-річна спортсменка, одна з найстарших на чемпіонаті, мріяла подолати більшу відстань, ніж торік. І, незважаючи на зливу, побила рекорд вінницької траси! На домашніх тренуваннях львів’янка щодня пробігає 15 – 20 км, а також займається скандинавською ходьбою (із палицями).
– Багатоденними бігом я зацікавилася недавно. До цього на змаганнях долала дистанції у 21 і 10 км. У стартах «Самоперевершення» подобається відсутність конкуренції із іншими учасниками. Тут я випробовую лише власні можливості, – ділиться Ольга Стадник.[/vc_row]

SHARE