Греко-римська боротьба виникла у Стародавній Греції. Вона відігравала значну роль у підготовці воїнів. Після завоювання Греції Римом, там опанували грецьку культуру. Нині це олімпійський вид спорту, який користується популярністю в Україні і на Вінниччині.

Робота в партері і стійці

Кореспондент RIA завітав на тренування борців греко-римського стилю школи вищої спортивної майстерності. Воно проходило в спортзалі Вінницького технологічно-промислового коледжу. Там займалися два десятки молодих спортсменів, серед яких були призери України, а також срібний призер чемпіонату Європи серед чоловіків Костянтин Баліцький. Чемпіони готувалися до Кубку країни, що розігруватиметься в Черкасах на початку грудня.

Борці спочатку розминалися, виконували загальнофізичні вправи, пробіжки, розтяжки тощо. В цей день відпрацьовували в першу чергу прийоми на захоплення в партері, а також кидки в стійці. Зрозуміло, борці намагалися покласти суперника на лопатки, що є головною метою цього спорту.

Процесом керував тренер Вінницької школи вищої спортивної майстерності, заслужений тренер України Валерій Білуха, який виховує чемпіонів вже 35 років.

 Тренування двічі на день

16-річні кандидати у майстри спорту, багаторазові призери України Ігор Бичков та Ілля Бугаєв боротьбою займаються вже десять років, з першого класу. Ігор мріє стати олімпійським чемпіоном.

– Я тричі поспіль був бронзовим призером чемпіонату України, а цього року прагну стати там переможцем. Тренуюся двічі на день; перше тренування – о 7.30 ранку. На навчання до педколеджу встигаю. На вихідних підтримую форму самотужки – зокрема, бігаю кроси, – розповів Ігор Бичков.

Одним з тренерів Іллі Бугаєва є батько – майстер спорту Олександр Бугаєв. На думку Іллі, боротьбу можуть опанувати всі охочі, але спочатку може бути складно.

– Тато залучив мене до боротьби і тренував з дитинства, коли ми мешкали в Гайсині. Після нашого переїзду до Вінниці батько в першу чергу опікується моєю загальнофізичною підготовкою. Поки що побороти його я не можу. Проте кілька разів доводилося використовувати борцівські прийоми для самооборони – і проти однолітків, і проти дорослих, – сказав Ілля Бугаєв.

Серед світових лідерів

За словами Валерія Білухи, тренування спортсменів високого класу значно відрізняється від занять із початківцями.

– З юними ми більше граємося, щоб вони звикли до тренера, залу і технічних прийомів. А ось досвідчених борців готуємо до виконання конкретної задачі – перемоги в сутичці, – сказав Валерій Білуха.

За словами Валерія Білухи, рівень розвитку греко-римської боротьби в Україні є дуже високим. Існує значна конкуренція всередині країни.

– Українська збірна борців греко-римського стилю на останньому чемпіонаті світу посіла третє місце серед 139 країн. Водночас троє представники нашого міста входять до основного складу національної збірної – Костянтин Баліцький, Сергій Дідик і Февзі Мамутов. Вони зберігають шанси на олімпійські ліцензії, – додав Валерій Білуха.

 Чому у борців часто деформовані вуха

У борців греко-римського стилю часто бувають поламані вуха.

– Наш вид спорту – контактний, в ньому використовуються захоплення за голову. Через це нерідко ламаються вушні раковини – там є також кістки, як в руках і ногах. Якщо у багатьох боксерів зламані носи, то у борців – вуха. Для здоров’я це безпечно, просто вухо лишається деформованим на все життя, – каже тренер міської спортшколи «Вінниця» Олександр Заєць.

– На щастя, поки вуха в мене не поламані. У борців нерідко виникають такі травми, але я цього не боюся. Зламаю – так зламаю, – сказав Ігор Бичков.

 Де тренуватися?

Тренування борців греко-римського стилю відбуваються в залах технологічно-промислового коледжу, Центрального міського стадіону, клубу «Олімпієць» (пров. К.Маркса, 46) і будівельного технікуму. Їх проводять тренери спортшкіл «Вінниця» (тел. 55-68-67), «Орбіта» (35-32-80), «Колос» (52-09-65), «Спартак» (097-506-71-17) і школи вищої спортивної майстерності (66-01-04).

Як повідомив тренер ДЮСШ «Вінниця» Ігор Петрик, з 2015 року в Україні дозволили приймати на греко-римську боротьбу дітей з восьми років (раніше – тільки з десяти).

На фото: Тренування в залі технологічно-промислового коледжі ВНАУ. Основну увагу приділяли боротьбі в партері    валерий Белуха г2 г3 г4 г5 г6 г8 г10 г12 г13 г14 центр!!!!!