Без бризків. Існує понад 90 способів, як стрибнути у воду. Серед вінницьких стрибунів є навіть дворазова фіналістка Олімпійських ігор  

 

Стрибки у воду – це балет у повітрі. М’язисті торси спортсменів мають бути неймовірно пластичними і гнучкими. Саме тому тренери шоу на каналі «1+1» «Вишка» відправляли зіркових підопічних на хореографію.

Кореспондент RIA завітав на ранкове тренування зі стрибків у воду до СК «Авангард». Це було заняття переважно з початківцями восьми – десяти років. Чемпіони, володарі високих розрядів, займаються у інший час.

 

На батуті і «сухому» трампліні

Заняття проводили старший тренер відділення стрибків у воду спортшколи «Орбіта» заслужений тренер України Діана Кульбері і майстер спорту Валерій Розбіцький. Вони готували близько 15 юних стрибунів.

Тренування тривало аж три години. Спочатку – півгодинна розминка в залі. Діти розминали шию і кисті, за допомогою спеціальних вправ зміцнювали хребет, виконували розтяжки і шпагати.

В басейні спортсмени протягом години готувалися до чемпіонату області. Вони відпрацьовували програму з п’яти стрибків, яку демонструватимуть на змаганнях. Зрозуміло, складність залежіть від віку і підготовки. За тренування кожен спортсмен здійснює до 40 стрибків з трамплінів (висотою 1 і 3 метри) та 5-метрової вишки.

– З метрового трампліна новачки стрибати не бояться. Водночас на ньому більш досвідчені спортсмени відпрацьовують нові елементи, – розповів Валерій Розбіцький.

Далі стрибуни повернулися до залу, де працювали ще 1,5 години. Робили акробатичні вправи: перекиди вперед і назад, «колеса» тощо. Займалися загальнофізичною підготовкою із навантаженням на прес і спину. А ще – стрибкова підготовка на «сухому» трампліні із приземленням на мати.

– На батуті і «сухому» трампліні відпрацьовуються елементи, які використовуються під час стрибків у воду, – каже Діана Кульбері.

 

Побороти страх

10-річний Микита Шалінський стрибками займається лише три місяці. Обрав цей вид спорту після перегляду шоу «Вишка».

– Сьогодні я стрибав з «п’ятірки» (5-метрової вишки, найбільшої в «Авангарді»). Коли це робив уперше, буде страшно. Але я зміг побороти свій страх. Тепер мрію стати майстром спорту, – сказав Микита Шалінський.

9-річна Софія Кітаєва – також новачок у стрибках. Дівчині порадив обрати цей спорт батько.

–Я стрибаю із середньої, триметрової висоти. А ось з п’ятиметрової вишки поки побоююся, – розповіла Софія Кітаєва.

11-річний Максим Мурзін був переможцем і призером обласних змагань, учасником всеукраїнських чемпіонатів. Юнак тренується понад чотири роки.

– Вмію виконувати стрибки з 2,5 обертами вперед, 1,5 обертами назад та інші складні елементи. Планую стати чемпіоном України. Щоб покращити результати, по вихідним їжджу до Києва, де стрибаю з 7-метрової вишки, якої у нас немає, – сказав Максим Мурзін.

До речі, найскладніші стрибки у воду – з 3,5 обертами. Найкращі з вінницьких стрибунів на це спроможні.

 

На третю Олімпіаду!

Найвідоміша вихованка Діани Кульбері – Анна Письменська, учасниця і фіналістка Олімпійських ігор у Пекіні і Лондоні, призерка чемпіонатів Європи. Вона є претенденткою й на Олімпіаду-2016. Хоча Анна тренується в Києві (в складі національної збірної), продовжує виступати за Вінницю. Окрім неї, ще кілька наших земляків були призерами чемпіонатів країни. Це, приміром, Павло Чудін і Олександр Керпіченко.

Діана Кульбері каже, що стати майстром спорту у стрибках можна за 7 – 8 років. Щоб покращити свій рівень, провідні спортсмени по неділям їздять на столичну базу Олімпійської підготовки з сучасними американськими трамплінами, де можна стрибати з п’яти, семи і десяти метрів.

 

З історії виду спорту 

У програму Олімпіад стрибки у воду включені в 1904 році. Синхронні стрибки з’явилися в програмі Ігор у 2000 році.

На змаганнях виконуються стрибки з трампліну (1 і 3 метри) і вишки (5, 7,5 і 10 метрів). Під час них спортсмени виконують ряд акробатичних дій (оберти, гвинти, обертання). Суддями оцінюється як якість виконання елементів у польоті, так і чистота входу у воду. Комбінування елементів дозволяє виконати більше 60 варіантів стрибка з трампліну і більше 90 – з вишки.

Основа сучасної техніки  – високий виліт і вхід у воду «без бризків». Для цього потрібні потужна робота ніг в момент підскоку, а при входженні у воду тіло має буди натягнутим, як струна.

 

Техніка безпеки

Стрибки у воду вважають безпечним спортом. Але травми все одно бувають: можна вдаритися об трамплін, дно басейну чи саму воду. Приміром, учасник шоу “Вишка” Євген Кошовий серйозно травмувався під час тренування, до лікарні потрапив і Арсен Мірзоян. А олімпійська чемпіонка з фехтування Ольга Харлан тоді дострибалася до крові.

За словами Валерія Розбіцького, з мосту стрибати не варто. Адже на дні можуть бути валуни та залізяччя. Випадки травмування під час стрибків у водоймища – непоодинокі. Страждають навіть майстри спорту.

– Ми з братом, також досвідченим спортсменом, іноді стрибаємо з мосту. Але перед цим довго пірнаємо, вивчаємо дно. При цьому  вміємо виконувати короткий вхід (перекид під водою), щоб не діставатися до дна. Під час непрофесійного (жорсткого) входу у воду людина може опуститися метрів на п’ять, – пояснює Валерій Розбіцький.

 

Де займатися?

Тренування зі стрибків у воду відбуваються в СК «Авангард». Заняття проводять тренери спортшколи «Орбіта» Діана Кульбері (097-502-71-41) і Валерій Розбіцький (063-104-87-29).

 

!! лук 364 лук 367 лук 371 лук 374 лук 375 лук 378 лук 382 лук 383 лук 384