Вінницька чоловіча команда «ОКС-ШВСМ» нещодавно виграла Кубок європейських чемпіонів з індорхокею у дивізіоні «С» та піднялася у дивізіон «В», де вже змагатиметься із більш серйозними клубами. Наші вінницькі хокеїсти складають кістяк Національної збірної України та грають у європейських командах. Більшість цих гравців є випускниками та чинними спортсменами КЗ СДЮСШОР «Олімпія». У зв’язку із цими фактами ми вирішили поспілкуватися із заступником директора КЗ СДЮСШОР «Олімпія» Сергієм Севастьяновим про розвиток цього виду спорту у нашій області та дізнатися його рівень у порівнянні з іншими регіонами країни.

   Сергію, скажіть, будь ласка, де у Європі найкраще розвинутий хокей на траві?

   Багато європейських країн мають високий рівень розвитку хокею на траві. У нас, для прикладу, не вистачає майданчиків для занять цим видом спорту. Велика проблема виникає саме із індорхокеєм. Ми проводимо Вінницький обласний чемпіонат у місті Житомирі, через те, що там є умови для цього, а у нас, на жаль, немає. До того ж, майже усі Чемпіонати України з хокею на траві у приміщенні теж проводяться у Житомирі.

   Як змінився хокей на траві та індорхокей у нашій області за останні 10-15 років?

   Тут важко дати точну відповідь – це як медаль, яка, як відомо, має дві сторони. Є ряд так званих бонусів, що несуть у собі позитивний відбиток, але, так само є і ряд проблем. Негативним став той факт, що закрилися наші відділення у районах. Раніше були спеціалісти у Тростянецькому та Барському районах, які займалися із дітьми хокеєм на траві.

   А кількість спортсменів, які займаються, порівняно із попередніми роками збільшилася?

   Ні, їхня кількість зменшилася. У 2009 році було прийняте нове положення про ДЮСШ, у якому було вказано, що спортсмен може знаходитися у спортивній школі до 21 року або 23 років, за умови, що він навчається у закладі вищої освіти. До прикладу, з 2008 року і дотепер, кількість людей, які займаються у нашій спортивній школі зменшилася удвічі. І потрібно сказати, що розквіт спортсмена розпочинається якраз тоді, коли він випускається зі спортивної школи.

   І куди вони рухаються після цього?

   Багато наших хокеїстів виїжджають до Європи та грають за європейські клуби. Близько десяти наших хокеїстів виступають в іноземних чемпіонатах та грають за Національну збірну України.

   А в чому головна причина виїзду наших гравців за кордон?

   Фінансова складова. Велика різниця у зарплатні в нашій країні та в європейських державах. Наші спортсмени намагаються заявити про себе на Міжнародних турнірах, щоб перебратися грати за іноземну команду.

   Щодо самих команд, як наші колективи виступають на Міжнародних турнірах? Які результати вони демонструють, порівняно із європейськими клубами?

   Наша збірна зараз посідає 14 місце у рейтингу серед європейських країн. Про клубні результати свідчить наша перемога у дивізіоні «С» Кубку європейських чемпіонів. А взагалі, виступаємо з перемінним успіхом.

   У роботі із дітьми важко дається знайти до них підхід? Як налаштувати юних спортсменів на клопітливу працю задля досягнення результатів?

   Більша частина тих, хто до нас приходить, вже серйозно налаштовані на результат. Вони самі собі говорять, що у них все вийде, що вони зможуть чогось досягти. Вимагати від спортсменів чогось ми можемо тоді, коли він уже починає отримувати зарплату. Зрозуміло, що хочеться бачити результат нашої праці і відповідно результат їхніх тренувань, але  важко сприймати той факт, що вони після спортивної школи дуже часто виїжджають із країни і вже за кордоном демонструють на повну свій рівень.

   Але зараз зробили єдиний позитивний крок на зустріч нам. Він полягає у тому, що при виїзді за кордон, з метою грати за іноземний клуб, спортсмен повинен отримати дозвіл від Федерації хокею на траві України. Відповідно він може виступати за іноземну команду та за нашу Національну збірну.

   Щодо Національної команди: яка кількість вінницьких хокеїстів грає за збірну України з хокею на траві?

   Майже увесь склад чоловічої Національної збірної України – це вінницькі спортсмени. Серед дівчат кістяк складають сумські хокеїстки, які завжди успішно виступають на Всеукраїнських змаганнях. На Кубку Європейських чемпіонів, де наша чоловіча команда «ОКС-ШВСМ» виграла дивізіон «С», вони серед жінок стали третіми у дивізіоні «А»,  і у їхньому місті раніше проходив Чемпіонат світу.

   Які досягнення у нашої Національної команди?

   Ось у січні 2020 року збірна України стала восьмою на Чемпіонаті Європи з індорхокею. Це високий результат, вважаючи на матеріальну базу для тренувань.

   А який рівень матеріальної бази, необхідної для підготовки спортсменів до змагань?

   У зимовий період ми майже не тренуємося у спортивних залах Вінниці, оскільки для цього потрібні приміщення із якісним ідеально рівним покриттям. У нас, на жаль, покриття у залах не відповідає таким умовам. На підлозі дуже часто є нерівності, які не дають змоги проводити успішні тренування чи грати матчі. Перший тур Чемпіонату України з індорхокею ми відіграли у Літині, але зрозуміли, що покриття не в належному стані і на ньому важко проводити ігри. Зараз, наприклад, ми їздимо на тренування у Житомир перед відповідальними стартами. У спортсменів відповідно є створений режим, якого вони повинні дотримуватися.

   На якому місці у Всеукраїнському рейтингу з хокею на траві серед областей перебуває наша область?

   Зараз ми займаємо другу сходинку, поступаючись лідерством Сумській області, де, як я вже говорив, успішно виступають жіночі колективи.

   Як Ви вважаєте, з якого віку найкраще починати займатися хокеєм на траві: у дитячому чи вже у більш свідому віці?

   Як на мене, краще починати тренуватися тоді, коли уже свідомо розумієш, що від тебе вимагатимуть. Відповідно із такими спортсменами тренерам легше працювати, оскільки вони можуть цілком і повністю пояснити те, що хочуть побачити в результаті.

   А от хто наймолодший, на Вашій памяті, хто приходив тренуватися?

   У нас була така історія, що в капітана дорослої команди Олександра Дяченка, син з ключкою бігав тут по доріжці вже у віці трьох років. А взагалі, дітей до КЗ СДЮШОР «Олімпія» ми приймаємо з шести років.

   Ваше бачення щодо подальших перспектив розвитку хокею на траві у нашій області! Чого очікувати в найближчі роки?

   Станом на сьогодні, ми на жаль, не можемо досягнути того, щоб нас включили хоч би в обласну спартакіаду, яка посприяла б популяризації цього виду спорту. Хокей на траві, менш розвинений, чим ті самі волейбол і баскетбол. Про якісь перспективи можна буде говорити тоді, коли хокей на траві буде розвинений як бренд, коли його популярність зросте.

Спілкувався Андрій МАКРУШИН

SHARE